Piyasada yer alan bilgisiyar donanımlarının ne kadar yüksek ve uçuk fiyatlara sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Oyun oynayabilmek adına yüksek miktarlarda para ödiye konuştuğimiz bu bilgisayar donanımlarının fiyatı, Raspberry Pi adındaki bir firma yönünden bundan birkaç ay önce en aza indirgendi. Çok hesaplı bilgisayarlar üretmesiyle teşhisnan Raspberry Pi, yalnızca 5 dolar değerindeki “Zero” isimli bilgisayarını teşhistmasının peşinden sektörde büyük bir çıkış yakalamayı başardı. çoğu kamera, alarm, sensör sisteminde rahatlıkla kullanılabilen ve ufak olması sebebiyle hiç yer kaplamayan Raspberry Pi Zero, Japon bir firmanın yaptığı çalışmayla yeni bir bilgisayara dönüşmüştürrüldü.

aslında Idein isimli Japon firmanın üretmiş olduğu bu yeni bilgisayarda Raspberry Pi Zero yerine “Zero’ların” kullanılmış gerçekleştiğini söylemek daha doğru olurdu, çünkü Japon üretici tam tamına 16 adet Raspberry Pi Zero kullanarak yeni donanımını üretmiş. Tanesi 5 dolar olan Raspberry Pi Zero’lardan 16 adet satın alarak (80 dolar harcama yapmış) bu mini bilgisayarlara ortak bir devre kartı üzerinde yer verici Idein mühendisleri, bilgisayarların birbiriyle bağlantılı olarak çalışmasını olasıdır kılmış. Böylece onlara atanan işlemleri aralarında paylaşabilecek kapasiteye sahip olan Raspberry Pi Zero’lar, “Actbulb” adlı yeni bilgisayar donanımını oluşturuyorlar.

Raspberry Pi Cluster (Yani Raspberry Pi Sürüsü) olarakta bilinen Actbulb, Raspberry Pi Zero’nun ucuzluğunda  olan yalnız daha yüksek performas arayan kullanıcılar için üretilmiş. 16 tane USB girişine sahip olan Actbulb’ın gelecek yıllarda sadece 2 adet USB girişine sahip olması için çalışmalar yapılacak. Böylelikle bu gereksiz USB girişi sayısı en aza indirgenmiş olacak.

Actbulb’ın fiyatını merak eden okuyucularımız için belirtmemiş gerekiyor ki Idein maalesef Actbulb’ı sadece kendisi için üretmiş. Ürünün satış amacıyla üretildiğini fakat talep sayısına göre üretimini yapabileceklerini belirten mühendisler, şimdilik ellerinde sadece bir tane Actbulb’ın yer aldığını söylediler.

Kaynak: HackaDay