Aylardır Türkiye’nin Breaking Bad‘i düşünceleri içinde beklenen 46 Yok Olan, 27 Mart 2016 akşamı pilot bölümü ile ilk kez Star TV’de yayınlandı.

FB_IMG_1459443670639

60 dakika olması sebebi ile TV başında uyumayı görev bilen halkımızın pek ilgisini çekemeyeceği aşikar. Üstelik yapışkan aşk sahneleri de yok. İlk kez yabancı dizi kafası ile çekilmiş bir Türk dizisi olarak gördüm ben bunu.

Dizinin adı, insanda bulunan 46 kromozomdan gelmekte. Başrolümüz genetik mühendisi olduğundan bu şekilde uygun görülmüş olabilir.

Tanıdık isimlerden Erdal Beşikçioğlu, Yasemin Allen, Melis Birkan, Can Yücel ve Behzat Ç.‘deki iskeletimiz Berkan Şal bulunuyor.

Başrolümüz, çift kişilikli bir genetik mühendisi. Esinlenen diziler, gördüğüm kadarı ile breaking bad, fringe, house md ve dexter.

Yayın saati 23.30.

Bu yayın saatinden, dizinin hitap kitlesinin Erdal Beşikçioğlu takipçileri olduğu anlaşılıyor. Zaten bakıldığında çok büyük bir prodüksiyon değil. Daha çok deneysel bir dizi. O sebepten rating kaygısı çekeceğini düşünmüyorum.

Geç yayınlanmasının bir diğer sebebi de şüphesiz dizi içindeki uyuşturucu güzellemeleri.

Babalarının cinayeti üzerine travma geçiren, yüksek doz sonucu 5 yıldır bitkisel hayatta olan kız kardeşini (Yasemin Allen) uyandırmayı amaç bilen genetik mühendisi Murat (Erdal Beşikçioğlu) yıllardır araştırmalarını bu yönde yoğunlaştırıyor.

Çalışmalarında eksik olan tek şey Şamanistlerin gizli ayinlerinde kullandıkları ”ayahuasca”. (Dizide sansürlü bir şekilde söyleniyor. Söylenen madde budur.)

Dizinin içinde yaklaşık bir 10 dakikalık orman içinde gizli bir şaman ayini söz konusu.

Ayrıca ayahuasca, lsd kafası ile benzer sanırım. Yansıtıldığı şekilde ben öyle gördüm 🙂

Evet, baya baya uyuşturucu kafasının nasıl olduğu gösteriliyor.
Sırf bu sebepten dahi RTÜK ile başının derde girmesi muhtemel.

Eleştirilere gelecek olursak, ilk bölüm olası sebebi ile oyunculuklar tam oturmamıştı. Role girme durumu pek yok.

Ayrıca genel eleştirilerden birisi müzik seçimleri. Çok zihin yoran, odaklanmayı güçleştiren müzik seçimleri olmuş. Neredeyse tamamında arkada müzik olması da cabası.

Neyse baya uzun bir yazı oldu. Bana bu kadar yazı yazdıran diziyi izlemeyin demeyeceğimi tahmin etmişsinizdir zaten. 🙂

Mutlaka izleyin. Farklı bir konu, şahane kadro. 60 dakika.

Bu dizi kalkmasın.

İzlemek isteyenler ana sitesinden izlerse bir faydamız olmuş olur.

http://www.startv.com.tr/dizi/46-yok-olan