ABD mobil ekosistemini ele alan bir araştırmanın sonuçları, ülkede akıllı telefon ve tablet kullanımın geldiği noktayı gözler önüne serdi. Buna göre ABD’de yaşayan yetişkinlerin yüzde 68’inin en az bir adet akıllı telefonu var. Bu, akıllı telefon kategorisinde olmayan (yalnızca arama-mesaj gibi işlevleri olan) telefonların da artık sonuna yaklaşıldığına işaret ediyor.

Ülkede akıllı telefonlara ilgi rekor düzeyde artarken oranın bundan 4 sene önce yüzde 35 olduğu kaydediliyor. iPhone modelleri büyük ilgi gördü; Samsung, Huawei, Motorola ve diğer birçoğu da… İlginç verilere devam ediyoruz…

ABD’de akıllı telefon kullanımındaki artişın yanı sıra tablet kullanımı da dikkate değer ölçüde artmış durumda. Ülkede yaşayan yetişkinlerin yüzde 45’inde artık bir tablet de var. Çok çarpıcı bir karşılaştırma olduğu kesin; 2010’da söz konusu oran sadece yüzde 4’tü.

Yetişkin nüfus 30 yaş ve üzeri olarak ele alınırken 30 yaş altında oranlar çok daha yüksek. Akıllı telefon kullanım oranı yüzde 88. Öte yandan MP3 çalar, e-kitap okuyucu kullanım oranları düşmüş.