Apple’ın geleneksel takvimine bakarsak 2016’nın Eylül ayında iPhone 7 tanıtılacak. S serisi mevcut modelin üzerine her zaman yeni geliştirmeler getirdi. Ancak ana seride ise hem yeni tasarım hem de yeni özellikler oluyor. Gerçi bazı kaynaklara göre iPhone 7’nin ismi de farklı olabilir, ama belirsiz bir konu. Her neyse gelelim biz asıl haberimize. Çin’den gelen son havadislere göre Apple şu anda en az 5 farklı iPhone 7 konfigürasyonu üstünde çalışıyor. Şu işin derinliklerinde neler olduğuna birlikte ışık tutalım.

Apple’ın denemeleri

Çinli sosyal ağ Weibo’da yayınlanan detaylarda Apple’ın, her biri benzersiz donanım özelliklerine sahip olan en az 5 farklı iPhone 7 modeli denediği belirtildi. Kaynak Apple’ın tedarikçilerin performansını da göz önünde bulundurarak hangi modelde en iyi hangi teknolojinin olacağını anlamaya çalıştığını iddia ediyor.

Rapor daha ilginç bilgilere sahip. Söylendiğine göre bu prototiplerde kulaklıkla uyumlu USB Type-C portu, kablosuz şarj özelliği, çoklu Force Touch (Diğer adıyla 3D Touch) teknolojisi, çift kamera sistemi ve ekran içine gömülmüş olan parmak izi tarayıcısı var. Bununla birlikte Apple’ın AMOLED ekran teknolojisiyle de uğraştığı raporda not edilmiş. Fakat eski tarihli raporlara bakarsak AMOLED veya OLED panel kullanan ilk iPhone, 2018’den önce çıkmayacak.

Apple bazı özelliklere karar verse de, bazı teknolojileri kesip bir sonraki modelde kullanabilir. Genel olarak tüm teknolojiler tek modelde toplanmaz, illaki bir ya da birkaç tanesi sonraki modellere saklanır. Nelerin olacağını ise önümüzdeki günler içinde göreceğiz.