Popüler mikro blog ağı Twitter, geçtiğimiz günlerde duyurduğu anket özelliğini, tüm kullanıcılarına sundu. Twitter Polls adını alan anket özelliği, kullanıcıların tweet gönderme butonuna bastıklarında, yeni bir seçenek halinde karşılarına çıkıyor.

140 karakter satırının alt kısmında fotoğraf ekle butonunun yanına gelen ‘Oyla’ butonu tıklandığında kullanıcıların karşısına oldukça kolay bir anket hazırlama bölümü çıkıyor.

Burada soru ve altta da iki seçenekle anketler oluşturulabiliyor. Tüm bunlar için karakter sınırı söz konusu.

Twitter anketi yayınlandıktan sonra hesap sahibi kaç kişinin oy kullandığını ve oyların oransal dağılımını görebiliyorken diğer tüm kullanıcılar sadece soru, seçenekler ve katılımcı sayısını görebiliyorlar. Oy kullandıkları taktirde o ana kadar ki sonuçlar karşılarına çıkıyor.

Twitter, hemen her aşamada daha fazla oy kullanmayı tetiklemeyi başarmışa benziyor. Bir anekdot olarak anketler için belli bir süre sınırı mevcut ve süre dolunca anket tamamlanıyor.

Twitter platformunda ortalama bir görünüm analizi vermek gerekirse 100 bine kadar takipçili hesapların anketlerinde 400-5000 arasında oyun kullanıldığı görülüyor. Kullanıcılar genel olarak, çok yüksek segmentli fenomenlerin anketleri haricinde oy kullanma konusuna hızlıca katılmayı tercih etmememiş gibi görünüyorlar.