Benim gibi internet üzerinden fazla sayıda ödeme yapanların büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu konuda havale ve EFT ücretlerine değineceğim.

Yazılım ve benzeri alanlarla uğraşan benim gibi insanlar aldıkları ürünler ya da işler için ödemelerini genellikle internet üzerinden yapar. Ben de ödemelerimi genel olarak eğer 3D ödeme sistemi varsa online olarak yapıyorum. Ama bazı durumlarda ücreti satıcıya havale ya da EFT olarak göndermem gerekebiliyor. Ve ne yazık ki burada ise canımı çok fazla sıkan bir konuyla karşı karşıya kalıyorum: havale ve EFT ücreti.

Uzun zamandır İş Bankası kullanmama rağmen aynı şubede olmayan bir İş Bankası kullanıcısına bile para gönderirken havale ücreti alınmasından pek mutlu değildim. Ücretsiz havale ve EFT yapmak istememin nedeni ise 20 TL’lik bir işe bile 23 TL ödemek ilk başta 3 TL ufak gibi gözükse de ciddi kayıplara yol açıyordu. Bir kaç hafta önce bu duruma alternatifler aramaya başladım ve neredeyse her bankayı tek tek inceledim ve kriterlerime göre eleme yaptım ve sonuçları daha da indirgedim.

Havale ve EFT konusunda çözüm sunan bankaları incelediğimde ise KuveytTürk ile karşılaştım. Ücretsiz havale ve EFT sayesinde farklı şubede olan başka bir KuveytTürk kullanıcısına ücretsiz havale gönderilebiliniyor. Bunun yanı sıra internet ve mobil şubeden ise EFT için herhangi bir ücret alınmıyor. Ek olarak EFT işlemleri şubelerden 16:55’e kadar, Kuveyt Türk İnternet ve Mobil Şubesi’nden ise 17:20’ye kadar gerçekleştirilebilmekte. Bu da saat 17:00’i birkaç dakika geçtiğinde ertesi güne kalan işlemler için çok güzel bir çözüm olmuş. Bu arada EFT için ücret alınmamasıyla birlikte bir kaç avantaj daha doğuyor. 3D ödemesi sistemiyle birlikte havale seçeneği olan fakat çevrimiçi olarak alışveriş yapmaya güvenmediğiniz sitelerde de ücretsiz olarak para gönderebiliyoruz. 3-5 TL diyip geçmemek gerekiyor, cidden, damlaya damlaya göl oluyor.

İşte bütün bir yazı boyunca anlattığım havale ve EFT ücreti konusunda önerilerim böyle. Başka bir yazımda ise öğrenci arkadaşlarım için de bir kaç öneride bulunacağım. Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!