Bulut mimarisi, IT alanında işletilen en kritik unsurlardan biri durumunda olan sunucu sistemlerinin üzerindeki yük ve riskleri dengeleyen yeni nesil bir teknoloji olarak dikkat çeker. Klasik baremetal sistemlere nazaran aynı fiziki alt yapı üzerinde birden çok sunucuyu işletim sistemi bağımsız olarak çalıştırabilmesi, küçük ve orta ölçekli uygulama sunucuları söz konusu olduğunda daha efektif ve daha ekonomik bir çözüm sağlar. Bu da, Bulut Sunucu alternatifinin pek çok IT yöneticisinin iş planlaması içerisine dahil etmesini sağlar.

Kısaca özetlemek gerekirse, bir IT yöneticisi için Bulut Mimarisi, bir fiziksel sunucu içerisine birden çok Cloud Sunucu nodu ekleyerek daha az mekanik ünite ve daha fazla iş yükü taşıyacak sunucular oluşturabilmesini sağlar. Bu da, yüksek sunucu fiyatları nedeniyle satın alma külfetini hafifleterek yatırım avantajı elde etmeye olanak tanır.

Elbette cloud mimarisinin anlaşılır tek avantajı fiyat ve yatırım maliyetleri değildir. Bulut sistemler, riski paylaşan ve iş yükünü dengeleyen birden çok sunucunun bir araya gelmesi ve olası bir arıza durumunda iş akışının sekteye uğramadan çalışan sunucularla yük paylaşımı yapmasını sağlayarak önemli bir kesinti riskini ortadan kaldırır. Ayrıca verinin doğrudan disk yüzeyinden okunarak yedeklenmesi ve ihtiyaç halinde, imaj seviyesinde alınan güncel yedekleri doğrudan harddisk verisi gibi işleterek devreye alabilmesi vazgeçilmez bir özelliktir.

Fiziksel sunucularda fiziki müdahale zorunluluğu da önemli bir handikaptır. Resetleme, upgrade ve ek kapasite tanımlamaları gibi fiziki işlemler, cloud analitiğinde kolayca ve fiziki bir müdahale bulunma zorunluluğu olmaksızın gerçekleştirilebilir. Örneğin ortaya çıkan bir kernel hatası sistemi kurtarma konsolunda açma zorunluluğu ortaya çıkartır. Ancak bulut sistemlerde konsol erişimi tümüyle network ve internet ortamı üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu da olası bir felaket senaryosunda zamandan tasarruf imkanı sağlar ve operasyonel esneklik getirir.

Özetleyecek olursak; her IT yöneticisi, şu veya bu şekilde bulut mimarisinin esnek ve avantajlı özelliklerinden faydalanmak ister. Günümüzde kalıplaşmış kabul edilen sistemler bile bir şekilde bulut mimarisine entegre olma zorunluluğu hisseder. Yatırım maliyetlerinden, operasyonel esneklikten ve elbette daha düşük risk, daha efektif disaster kurgularından istifade etmek için bulut mimarisiyle tanışmak için zaman kaybetmemelisiniz.