Günümüz dünyasında her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de otomobiller doğaya karbondioksit gazını salmaktadır ve atmosferde sera gazı etkisi yaratmaktadır. Bu durum sizce ne kadar güvenilirdir?

cevreci-otomobil

Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür ve iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi. Birincil ayak izi, evsel enerji tüketimi ve ulaşım (söz gelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının, ikincil ayak izi ise kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür. Dünyanın yaşanabilir olma özelliğini korumak için insanoğlunun ürettiği karbon salınımlarını azaltması gerekiyor. İşte bu durumu engelleyebilmek için gelişen teknolojinin ürünleri olan çevreci otomobiller tercih edilmelidir.

Çevreci otomobilleri tercih ederek doğaya salınan karbondioksit miktarını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Gürültü kirliliğinin azalmasına, enerji verimliliğinin artmasına, hayat kalitesinin yükselmesine, ulaşımın daha güvenli olmasına ve bir çok şeye yardımcı olabilirsiniz. Peki bunlarca faydası varken insanlar neden hala fosil yakıtlarla çalışan ve emisyon oranlarında doğaya zarar verdiği gözükmekte olan otomobilleri kullanmaktadır? Bunun birkaç nedeni çevreci otomobillerin ve şarj istasyonlarının yayılmaya ve topluma tanıtılmaya ihtiyacı olmasıdır. Çevreci otomobiller hakkında biraz daha bilgi almak için aşağıda bulunan videoyu izleyebilirsiniz. Eminim izledikten sonra siz de bir çevreci otomobile sahip olmak isteyeceksiniz.

Videoda da bahsedildiği üzere İstanbul gibi bir şehirde sadece 7.5 TL’lik bir elektrik ile 100-150 km. yolu katedebilmektedir. Hemde gördüğünüz üzere evinizde veya garajınızda gece telefonunuzu şarja takar gibi uzatma kablosuyla şarja takıp ertesi gün ucuz ve çevreci bir otomobil ile tüm işlerinizi halledebilirsiniz. Hala ne bekliyorsunuz? Siz de hemen bir çevreci otomobil satın alarak çevreyi korumak için elinizden geleni yapın! Hemen çevreci otomobillere ulaşmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.