Hayvanlar bu dünyanın asıl sahipleridir benim gözümde. Onlarla ilgilenilmeli ve onlara iyi davranılmalıdır.

darica-hayvanat-bahcesi

Çoğu insana göre ve hayvan severe göre hayvanlar kafese kapatılmamalıdır. Fakat hayvanlarla iyi bir şekilde ilgilenen hayvanat bahçeleri hayvanları korumakta ve nesillerinin devamını sağlamaktadırlar. Örnek olarak pandaların nesillerinin tehlike altında olduğunu biliyorsunuz. Doğal ortamlarında bir çok tehlike ile karşı karşıya kalan pandalar hayvanat bahçelerinde güvenle nesillerini devam ettirmek için yaşamaktadırlar.

Darıca hayvanat bahçesi 1993 yılında Kocaeli’de kurulmuştur ve kurulduğu günden itibaren içerisinde bulunan canlıları doğal ortamlarındaki gibi rahat ettirmeyi amaçlamıştır.  İçerisinde 350 çeşit kuş türü, 500 çeşit bitki ve aralarında sürüngenler, balıklar ve memeli hayvanların da bulunduğu 100’ü aşkın hayvan türü bulunmaktadır.

Faruk Yalçın Zoo olarak da bilinen Darıca Hayvanat Bahçesi içerisinde hayvanlar dışında da bir çok şey bulunmakta. Örnek olarak müze, hediyelik eşya dükkanı, Japon bahçesi ve çocuk parkı Darıca Hayvanat Bahçesi’ne gidildiğinde gezilebilir.

Hayvanları ve etrafı gezerken fotoğraf çekebilir ve canlıları incelerken her bir bölümün önündeki panolar ile canlılar hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha önce görmemiş olabileceğiniz onlarca hayvanı canlı olarak Darıca Hayvanat Bahçesi‘nde görebilirsiniz ve hayvanların eğlencesine siz de tanık olabilirsiniz.

Türkiye’de ilk ve tek özel hayvanat bahçesi olarak kayda geçen Boğaziçi Hayvanat Bahçesi 1991 yılında nesli tükenmekte olan kuş türlerini korumak amacıyla kurulmuştur. 3 bin hayvan ve 500 çeşit bitkiye ev sahipliği yapan Boğaziçi Hayvanat Bahçesi’ne ulaşım sıkıntı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT tarafından otobüs seferleri düzenlenmeye başladı ve böylelikle ziyaretçilerin rahat bir şekilde ulaşımı sağlanmış oldu.

Darıca Hayvanat Bahçesi çoğunlukla doğa gezisi yapmayı sevenler, araştırmacılar ve hayvan severler tarafından ziyaret edilmesinin yanı sıra okul gezilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Hafta sonlarını alışılmışın dışında bir şeyler yaparak geçirmek isteyen aileler tarafından da sık sık tercih edilen Darıca Hayvanat Bahçesi güzel anılara ev sahipliği yapmaktadır. Her gün sabah 08:30 ve akşam 18:30 arası ziyarete açık olan hayvanat bahçesi bazen kötü hava şartlarında ve özel günlerde ziyarete kapalı olabilmektedir. Bu yüzden oraya gitmeden önce telefon yardımı ile bilgi almak daha sağlıklı olmaktadır.

Gezilmesi Gereken Yerler ekibi tarafından Darıca Hayvanat Bahçesi için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.