Google, önemli günleri ana sayfasında kullanıcılarına hatırlatmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde İngiliz matematik eğitimcisi, matematikçi ve filozof George Boole için özel bir Doodle hazırlayan Google, bugün ise ana sayfasını günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişi olan Adolphe Sax’ın 201. doğum günü için hazırladığı Doodle ile süsledi.

Beklendiği üzere “saksafon” temasıyla hazırlanmış olan bu Doodle’a tıkladığımızda ise, “Adolphe Sax kimdir”in Google’daki arama sonuçlarına ulaşabiliyoruz.

Adolphe Sax kimdir?

Antoine-Joseph “Adolphe” Sax (6 Kasım 1814 – 4 Şubat 1894) günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir. Belçika’nın Dinant şehrinde doğmuştur. Babası Charles-Joseph Sax da bir müzik aletleri yapımcısıydı.

Adolphe genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmıştır. Sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel’deki Royal School of Singing’e gitmiştir.

Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe’da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Adolpe’un ilk önemli icadı bas klarnette tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Adolf’a aittir.

Dinant şehrinin halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olması, Adolphe Sax’ın yerleştirdiği üretim biçiminden kaynaklanmaktadır. (Vikipedi)