Akıllı telefonla Candy Crush oynamak veya Facebook’a girmekten daha fazlasını yapmak mümkün. Çeşitli uygulamalar sayesinde işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Üstelik birçoğu da ücretsiz.

SLACK

Şirket içi haberleşme uygulaması. Kalabalık grupların kullanabileceği bu uygulama, e-posta yoğunluğunu ortadan kaldırıyor ve grup içi iletişimi kolaylaştırıyor. Kullanıcılar çalıştıkları projeyle ilgili bir başlık açıp projenin parçası olan kişilerle bu konu üzerinden yazışıyor. Böylece kalabalık e-postalar arasında kaybolmak yerine, kendilerini ilgilendiren konu başlıklarına abone olup projenin başından sonuna kadar yapılan tüm yazışmaları takip edebiliyorlar. (http://slack.com)

DROPBOX

Bulut internet üzerinden dosya paylaşımı yapmak için geliştirilmiş bir uygulama. Görsel veya yazılı her türlü dosyayı Dropbox hesabınıza yükleyebilir, bu dosyalara farklı cihazlar üzerinden ulaşabilir veya herhangi bir kişiyle paylaşıma açabilirsiniz. Bu sayede yanınızda USB taşıma derdini ortadan kaldırmış oluyorsunuz. (http://www.dropbox.com)

WETRANSFER

Büyük veri dosyalarını e-posta üzerinden göndermek büyük bir sorun. İşte WeTransfer bu sorunu çözmek için geliştirilmiş. Bu servisi kullanarak 2 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, dosyayı WeTransfer’e yükleyip paylaşmak istediğiniz kişinin e-posta adresini yazmak. E-postayı alan kişi WeTransfer sayfasına gidip dosyayı indirebiliyor. Uygulama ücretsiz. Ücretli versiyonda 20 GB’a kadar dosya gönderme imkânı var. (https://www.wetransfer.com/)

GOOGLE DRIVE

Google’ın ücretsiz ofis uygulaması. Google Drive ile yazı yazmak, tablolar oluşturmak, sunum hazırlamak veya çizim yapmak mümkün. Başkalarıyla dosya paylaşımı imkânı da var. E-posta mantığında çalıştığı için dünyanın her yerinden ve farklı cihazlardan dosyalarınıza erişebilirsiniz. Örneğin laptopta başladığınız bir yazıya cep telefonundan devam edebiliyorsunuz. Dosyaları diğer Google kullanıcılarıyla paylaşıma açıp aynı anda aynı dosya üzerinde uzaktan çalışmak da mümkün. (http://drive.google.com)

ONENOTE

Microsoft’un geliştirdiği bu uygulama, yazılı ve görüntülü not almak için kullanılıyor. Birden fazla kişi, farklı cihazlarda aynı not üzerinde çalışabiliyor. Uygulamanın Android ve iOS versiyonları da var. (http://www.onenote.com)

IFTTT

IFTTT sosyal medya hesaplarınız ve uygulamalar arasında bağlantı kurup birbirinden farklı işlemler yapmanıza yardımcı oluyor. Uygulamanın adı İngilizce “If This Then That” cümlesinin ilk harflerinden oluşuyor. Türkçe “Eğer bu olursa, bunu yap” şeklinde çevrilebilecek olan bu cümle bilgisayar programcılarının yakından bildiği bir komut. IFTTT uygulamasını kullanarak, “Facebook’ta birisi benim fotoğrafımı etiketlerse, o fotoğrafı Dropbox hesabıma kaydet” gibi birçok ilginç komut verebiliyorsunuz.

https://ifttt.com/

EASILYDO

Bu uygulama 40’a yakın komutu yerine getiriyor. Örneğin önceden belirlediğiniz bir saatte telefon araması yapabiliyor, seyahat planınızı tutabiliyor, kargo takibi yapabiliyor veya uçakların kalkış vaktini kontrol edebiliyorsunuz.

https://www.easilydo.com

Zaman