İnsan kemiğini andırır yapıda üretilen dünyanın en hafif metalinin tamamına yakını havadan oluşuyor.

Uçak endüstrisinde metallerin ağır olması ve nispeten hafifi olanların da basınç ve sürtünmeye dayanıksız oluşu, alternatif aranan sorunlar arasındaydı. Uçaklarda ağırlık yapan ve yakıt tüketimini artıran metal malzeme, diğer ulaşım araçlarında da benzer problemler yaşatıyordu. Ağır malzemelerin bir yerden başka yere nakli ve montajı da müşkülat çıkartıyordu. Yeni geliştirilen hafif metal malzeme ise köpükten 100 kat daha hafif yapısıyla bu alanlarda büyük ümit doğurdu. Özellikle yakıt tasarrufuna sağlayacağı katkı, uçak sektörünün gözünü bu müthiş icada çevirdi.

Ünlü bir uçak firmasının araştırma ve geliştirme Laboratuarında imal edilen Microlattice,dünyanın en hafif metali olarak lanse edildi.

Microlattice; içi boş tüplerin birleşmesinden oluşan kemiksi bir yapıda. Yüzde 99,99’u hava oluştuğu için neredeyse hava kadar hafif denilebiliyor. İnsan kemiği şeklindeki gözeneklerden oluşan metalin iç kısmı büyüyk oranda boşluk. Bu yüzden de oldukça hafif ama son derece yüksek basınca dayanabiliyor.

Gözenekli polimer yapıdaki, en hafif metalin oluşturulabilmesi için insan saçından bin kat daha ince tüpler kullanılıyor.

Şimdilik deneme aşamasında olan metalin ilerleyen zamanda uçaklar başta olmak üzere endüstriyel pek çok sahada kullanılması öngörülüyor..

mistikalem.com