Güney Kore’de ETRI enstitüsü (Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü) tarafından renkli 3 boyutlu hologram teknolojisi geliştirildi. Bu teknolojinin araştırılmasında LG Display, Silicon Works, Yunam Optics, A Optics gibi şirketlerin ve ayrıca üniversitelerin dahil olduğu 16 tane isim bulunuyor.

Araştırma ekibi masatipi görüntüleme sistemi üstünde 3 inç (7.62 cm) boyutunda altı yüzlü rubik küb görütüsünü ortaya çıkarmayı başardı. Hologram görüntü her açıdan görülebiliyor.

Geçmişte MIT, 20 derecelik 3.5 x 2.5 cm boyutlarında olan hologram teknolojisi göstermişti. Ayrıca Japon NICT de (Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ulusal Enstitüsü) sadece 6-10 derecelik görüş açısı sunan 6 inç boyutunda hologram uygulaması tanıtmıştı. Ancak ETRI’nin ortaya çıkardığı yeni çözüm hologram teknolojisine bambaşka bir soluk getiriyor. Şu anda pazarda 2 boyutlu görüntüleri 3 boyutlu yapan sözde bazı hologram teknolojileri var. Fakat ETRI’nin çözümü ile işler değişebilir.

Araştırma ekibi sistem optimizasyonu ve görüntü kalitesini arttırmak için önümüzdeki 5 yıl boyunca çalışmalarına devam etmeyi planlıyor. Bu araştırma 2013 yılında başlayan Giga Kore Projesi’nin bir parçası. İsmi “Dijital Holografik Masa Terminali Teknolojisi” olarak geçiyor.

Videoda herhangi bir sorun çıkarsa buraya tıklayın.