Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde Oculus Rift’i 2 milyar dolara satın alarak, sanal gerçeklik adına çok önemli bir adım atan Facebook; bu alandaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, son olarak da bu teknolojiyi daha ileriye götürebilmek ve önümüzdeki süreçte yeni projeleri duyurabilmek adına Microsoft’un üç mühendisini proje kapsamında çalıştırmaya başlıyor.

Yani Microsoft’ta çok uzun yıllardır görev yapan ve konuya hakim olan Michael Cohen, Rick Szeliski ve Matt Uyttendaele sayesinde Facebook, sanal gerçeklik konusunda ileriye doğru adım atacak. Üç mühendisin tam olarak görevi, kullanıcıların Facebook profilleri üzerinden sanal gerçeklik uyumlu videolar paylaşmasını sağlayacak altyapısının hazırlanması.

Böylece Oculus Rift satışlarında önemli bir artış bekleyen Facebook, önümüzdeki süreçte sanal gerçekliğin herkes tarafından erişebilir olmasını sağlamanın peşinde diyebiliriz. Sanal gerçekliğe uygun içeriğin artması ve Facebook’ta yaygınlaşmasıyla beraber, Oculus Rift’in satış rakamlarının artış göstereceği üzerinde duruluyor.

Kısa bir süre önce YouTube’a da Android uygulaması üzerinden sanal gerçeklik desteğinin geldiğini bildirmiştik. Dev firmaların bu alana yönelmesi, ilerleyen süreçte bu pazarın çok önemli bir gelişme göstereceğinin açık kanıtı.

Kaynak: TEKNOLOG