Facebook gibi sosyal medya ağları epeyce bir süredir dünya genelinde hükümetler ve gizli servisler tarafından kişiler bilgi toplanılan birer başvuru mecrası olduğu biliniyor.Facebook şirketiyse, bu ağların en başında geliyor ve iyi haber şu ki, Facebook tarafından yeni yapılan bir düzenlemeyle hükümet ya da gizli bir servis tarafından izleniyorsanız bunu anlayabileceksiniz.

BU UYARIYA DİKKAT!

Facebook uygulamasını ya da bilgisayarınız başından internet adresini kullanıyorken, bir anda bir pencere açılıp Lütfen hesabınızın güvenliğini gözden geçir şeklinde bir uyarı alabilirsiniz. Bu uyarıyı aldığınız anda geçmiş olsun, hesabınızın izlendiğinden emin olabilirsiniz.Facebook güvenlik Şefi Alex Stamox bu konu hakkında, Bu günlerde izlendiğinden şüphelendiğimiz hesapların güvenliği için yeni adımlar atıyoruz. Bunlardan birisi izlendiği ya da saldırı altında olduğunu düşündüğümüz hesapların sahiplerini bir mesajla uyarmakdiyor.Facebook şirketi tarafından size gönderilen mesajın bir örneğini buraya bırakıyor üstüne de Türkçe tercümesini yazıyoruz:

Facebook hesabının ve diğer online hesaplarının devlet destekli aktörler tarafından saldırı altında olduğuna inanıyoruz. Facebook girişindeki onayları aktif hale getirmen hesabına başkalarının erişimini engelleyecektir. Hesabına yeni bir bilgisayar ya da cihazdan bağlanıldığında biz cep telefonuna bir güvenlik kodu göndereceğiz ve bu sayede hesabınıza giriş yapabileceksiniz. Ayrıca diğer hesaplarınızın güvenliğini de gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.Facebook gizliliği nasıl olmalı?