Apple, geçtiğimiz sene iPhone 6 modelinin tanıtımını yapmış ve iPhone 5s’te sunduğu 4 inç’lik ekranı 4.7 inç seviyesine yükseltmişti. Büyük ekranı modellerin önümüzdeki süreçte pazarda çok önemli bir yer edineceğini düşünen şirket; aynı zamanda iPhone 6’nın bir de Plus modelini duyurup, daha büyük ekranlı (5.5 inç) iPhone’a sahip olmak isteyenlere çözüm sunmuştu. Bu yıl da benzer şekilde aynı ekran boyutlarını kapsayan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinin duyurusu gerçekleştirildi.

Ancak, önümüzdeki sene Eylül ayında tanıtılması beklenen yeni iPhone modellerine ilişkin çeşitli söylenti haberler şimdiden yayılmaya başladı bile. Apple ürünleriyle alakalı çeşitli tahminler yapan Ming-Chi Kuo, (KGS Securities analisti) şirketin gelecek sene büyük ekranlı modellerin yanında bir de 4 inç boyutunda ekrana sahip yeni bir iPhone’un tanıtımını yapacağını iddia etti. Yani Kuo’ya göre Eylül 2016’da iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a ek olarak bir de iPhone 5s’in gelişmiş versiyonu olarak sunulacak 4 inç ekranlı yeni bir iPhone modeliyle karşılaşacağız.

Tamamen metalik bir gövdesinin sunulacağı belirtilirken, iddialara göre yeni modelde A9 işlemci yer alacak ve ilk kez iPhone 6s ile birlikte kullanıma sunulan 3D Touch destekli basınç algılamalı ekran, bu modelde yer almayacak.

Kuo’nun iPhone 7’ye ilişkin iddiaları da var elbette. Yeni modelin, son iki yıldır olduğu şekilde 4.7 inç boyutundaki ekranla sunulacağı, buna ek olarak Plus modelinin de yine 5.5 inç ekrana sahip olacağı bilgilerini verdi. Yeni modellerde A10 işlemcinin kullanılacağını ifade eden analist, iPhone 7’de 2 GB, iPhone 7 Plus’ta ise 3 GB RAM geleceğini belirtiyor.

Kaynak: TEKNOLOG