Ekim 2015’te Huawei Türkiye Enterprise Ülke Müdürü olarak atanan Serdar Yokuş, 3 Aralık 2015’te medya mensuplarıyla İstanbul’da bir araya geldi. Serdar Yokuş, Türkiye pazarını değerlendirirken, Huawei Enterprise tarafından hayata geçirilen geniş ölçekli projelerden söz etti.

Yokuş, “Huawei’nin Türkiye’de büyüme oranı ile pazarın büyüme oranı ters orantılı. 2015 sonu için büyüme oranı, %3,1 olarak öngörülüyor. Enterprise sektörü, bu seneyi negatif bir büyüme ile kapatacak gibi öngörülüyor. Enterprise birimi, 2014’te kümülatif olarak %300 oranına büyüme gösterdi. 2015 yılında pazar küçülürken, Huawei %186 oranında büyüdü. 2016 sonunda bu büyüme oranını, en az %100 olarak öngörüyoruz. Huawei, diğer bölgelerde de Enterprise tarafında oldukça hızlı büyüyor.

2016, geride bıraktığımız yılın ekonomik konjonktüründen daha zorlu geçebilir. Geçtiğimiz yıl pazar yaklaşık olarak %3’lük bir büyüme gösterdi. Önümüzdeki yıl için pazarda daha düşük seviyelerde bir büyüme öngörüyoruz. 3 haneli büyümeye ulaşmak yine hedefimiz.

Huawei pazara girdiğinde, aralarında son derece köklü, rakiplerin, belli bir seviyeye gelmiş sistemleri ve cirosal yapıları söz konusuydu. Huawei bu pazar yapısını farklılaştırmayı başardı. Bu noktada şunu vurgulamamamız önemli; Büyüyen pazarda büyümekle, sınırlı büyümesi olan bir pazarda büyümek birbirinden oldukça farklı sonuçlar. Bu başarıdaki en önemli etken, rakiplerimizden daha farklı değer teklifleri sunmamızdır. Huawei son yıllarda bunu en iyi şekilde uygulayan markalardan bir tanesi.

Huawei’den önce, belli projelerin belli firmalarla yapılması zorunluymuş gibi, yazılmamış kurallarla ilerleyen bir sektör vardı. Huawei bu eko-sistemi, makul kar paylarıyla gerçekleştirdiği projelerle tamamen değiştirdi. Pazardaki en önemli başarı kriterlerinden biri ürünlerinizin iyi olmasıdır. Huawei, birçok köklü rakibinden çok daha iyi ve uzun süreli performans sergileyen ürünleri pazar sunmuş ve birçok bağımsız test kuruluşu tarafından da bu performans tescillenmiştir. ” açıklamasında bulundu.

Önemli projelerde Huawei imzası

2015 yılında önemli projeler gerçekleştirdiklerini ve Fatih Projesi’nin yine öncelikli projeleri arasında yer aldığını belirten Yokuş, “Türkiye’nin en büyük entegratörlerinden NETAŞ ile birlikte gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında, 78.000 Access Point ve 20.000 Switch’in satış ve projelendirilmesini gerçekleştirdik. Projenin anahtarlama ve Switch işlevleri tamamen Huawei’ye ait. Çok yakında köy okullarını da kapsam içine alacak bir devam projesinde de yer alacağız. Proje kapsamında, öğrenci tabletini açıp Network’e bağlandığı andan itibaren, cihaza ulaşan tüm veri, Huawei altyapı sistemlerinden geçerek ekrana ulaşıyor.

Türkiye’nin en önemli bilişim odaklı tarım projesi TARSEY’i (Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi) Başbakanlık ve Tarım Bakanlığı’nın liderliğinde hayata geçirdik. Huawei’nin teknolojik altyapısını üstlendiği proje, Türk tarımının geleceği açısından büyük önem taşıyor diye düşünüyoruz. Türk tarımının her alanda kayıt altına alınarak, verilerinin saklandığı, raporlamalarının yapıldığı ve sonuçlarının gözlemlendiği entegre bir sistem olan TARSEY, aynı zamanda Türk tarımı açısından dijital uçurumun kapanabilmesi için bir sosyal sorumluluk projesi olarak tanımlanabilir.

İSKİ’nin İstanbul’daki ağ altyapısı da HUAWEI ile yenilendi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin altyapı hizmetlerini iyileştirmek amacıyla, Huawei tarafından kurgulanan yapı, saniyede 18 trilyon Bit’in üzerinde veri ve 6,5 milyara yakın veri paketi aktarımına izin veriyor. Huawei proje kapsamında ayrıca, tüm uç noktalarda saniyede 1 gigabit, ana omurgada saniyede 10 gigabit hıza ulaşan kesintisiz hizmete odaklı bir veri aktarımı altyapısı oluşturdu. Proje, tüm İstanbul’a hizmet veren İSKİ’nin işletme maliyetlerini ve operasyonel giderlerini düşürmeyi ve kurumu gelişen teknolojik şartlara uyum sağlayabilen, uygulamalarla gelişen açık bir platforma dönüştürme hedefiyle hayata geçirildi. İSKİ, Huawei teknolojisiyle yenilediği veri altyapısıyla, hizmet kalitesini çok daha yüksek bir seviyeye taşıdı.

Demiryolu hatları, standartları Avrupa ve Dünya Demiryolları Birliği tarafından belirlenen ve demiryolu ulaşımının ortaya koyduğu gereksinimler için özel olarak tasarlanmış GSM-R isimli özel bir iletişim ağına ihtiyaç duyuyor. Hızlı tren hatları üzerinde yer alan ulaşım ağının yüksek hızı nedeniyle normal GSM anahtarlamasının ve fonksiyonlarının yetersiz kalması, demiryollarına özgü standartları olan yeni bir sistem kurgulama ihtiyacı doğurdu. Huawei Enterprise bu alanda da birçok önemli projeye imza attı.

Bir başka önemli projemiz ise Osmanlı Arşivi üzerine gerçekleştirdiğimiz çalışmaydı. Projesi öncesinde Osmanlı arşivlerinden kalan 96 milyon belge ve 374 bin defter, 120 kilometrelik raflarda saklanıyordu. Şimdiyse dijital ortama aktarılan arşivler, iki adet Huawei OceanStor N8500 depolama cihazında korunuyor. Sunuculardaki tüm verilerin bir kopyası da Ankara’da yedekleniyor. Arşivdeki tüm belgelere, yıpranma riski olmadan ve istenildiği anda ulaşılabilmeyi sağlayacak projeyle, belgelerin sayısal ortamda, yedekli ve güvenli bir şekilde saklanması amaçlandı. Huawei’nin tercih edilme sebebiyse sunduğu yüksek güvenilirlik ve performanstı. Proje, Osmanlı Arşivleri personeliyle birlikte beş aylık zaman diliminde tamamlanarak kullanıma girdi.

Eti Maden ile gerçekleştirdiğimiz Çevik Ağ projesi de yine sektörün ses getiren projelerinden biriydi. Türkiye çapında 20 adet madene sahip olan Eti Maden’in yüksek performanslı ve çevik ağ altyapısına ek olarak, verimli ve uygun maliyetli ağ yönetim sistemi ihtiyacı da gündeme geldi. Proje ihtiyaçlarına yönelik olarak; iç ortam kablosuz ağ erişimi için 802.11ac destekli 1,3 Gbps hızında çalışabilen 300 adet Huawei AP5030, dış ortam kablosuz ağ erişimi için, yüksek performanslı 30 adet Huawei AP6510, erişim noktalarının yönetimi için ise Huawei AC6605 erişim denetleyicisi ile projeye gerekli ekipmanı temin edildi. Anahtar ve kablosuz erişim cihazlarının kolay ve etkin yönetimi için e-sight yönetim yazılımı ve NAC çözümü için Agile Controller konumlandırıldı.

Huawei’nin akademik işbirliği kapsamındaki bir diğer proje de yoğun öğrenci sayısı özelinde, network kapasitesinin yeterliliğinin sağlanması amacıyla İstanbul Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz projeydi. Projenin ana amaçları arasında; yüksek erişilebilirlikte hata noktasına izin verilmeyecek şekilde, ileri seviyede servis kalitesinin sağlanması dâhilinde, 800 adet bina içi kablosuz erişim cihazı ve yedekli kablosuz erişim kontrol sistemi devreye alındı ve 10Gbps erişim hızında servis verecek şekilde ağ yapısı Huawei tarafından tasarlandı.

Kamu tarafında hayata geçirdiğimiz Emniyet Genel Müdürlüğü Projesi, taşra teşkilatlarında artan network ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla, mevcut ürünlerin daha teknolojik ürünlerle yenilenmesi modelini içeriyordu. Proje için 7/24 çalışma ihtiyacından dolayı her türlü koşulda kesintiye sebep olmayacak network cihazlarına ihtiyaç duymaktaydı. Proje kapsamındaki illerde “Ana Omurga Anahtar” olarak iki adet aktif mimaride çalışan 1U ebadında omurga anahtarların kullanılmasına karar verildi. Bu amaçla Full IPV4 ve IPV6 destekli, yeni nesil gelişmiş chipset’e sahip olan Huawei S5720-EI Omurga anahtarın kullanılmasına karar verildi. Kenar anahtar olarak da 30 watt Power Over Ethernet sağlayan Huawei S5700-LI serisi anahtarlar kullanıldı. Kenar anahtarlar, DoS protection, DHCP snooping, ARP inspection ve IP Source Guard gibi gelişmiş güvenlik özellikleri ile saldırılara da karşı koymaktadır.

Bunun yanında yine akademi alanında, kamu ve devlet üniversitelerinde önemli projelere imza attık. Kamu projeleri de ağırlıklı olarak gündemimizdeydi. Sağlık sektörü Huawei’nin en hızlı büyüdüğü sektörlerden biri. Yakın dönem hedeflerimizden biri ise ulaştırma alanındaki projelere ağırlık vermek. Geçtiğimiz dönemde ayrıca, inşaat sektöründe önemli projeler gerçekleştirme fırsatı yakaladık. ” dedi.