LG, Nuclun isimli uygulama işlemcisiyle sistemçipi pazarına girmek istedi ve başarılı olamadı. Son raporlar LG’nin Nuclun 2 adında yeni bir yongaseti üstünde çalıştığını ortaya koydu.

Çinli kaynaklara göre Intel ve TSMC tarafından Nuclun 2’nin iki farklı prototipi yapıldı. Sentetik benchmark testlerinde Intel varyantının daha iyi performans sunduğu söyleniyor. Yeni bir dedikoduya göreyse belirgin performans farkına rağmen Nuclun 2, TSMC tarafından üretilecek. Bu gizemli olayın perde arkasında neler olduğuna birlikte bakalım.

Neden TSMC?

Eski tarihli raporlara göre LG Nuclun 2’de big.LITTLE mimarisiyle birlikte Cortex-A53 ve Cortex-A72 çekirdekleri var. Çipte Intel XMM 7360 modem bulunuyor ve LTE Cat. 10 destekleniyor.

TSMC tarafından üretilen Nuclun 2, 16 nm teknolojisine dayanıyor ve işlemci saat hızı da 2.1 GHz. Diğer taraftan Intel’in prototipi ise 14 nm FinFET süreciyle üretildi ve çalışma hızı 2.4 GHz.

Teknik sonuca bakarsak Intel tarafından üretilen Nuclun 2 kesinlikle daha iyi. Anzhuo.cn sitesinin raporuna göre ne yazık ki performans ve üretim sürecine rağmen, Intel yongaseti üretimine dahil edilmeyecek. Kaynak Intel’in neden üretim sürecinden çıkarıldığını belirtmemiş. Ama sızıntı konusunda başarılı bir isim olan i Ice Universe, Weibo’da yayınladığı mesajda Intel’in düşük üretim kapasitesinden dolayı oyundışı kaldığını iddia ediyor.

Sözde iddialar doğruysa Intel, sistemçipi işinde güçlü bir dayanak sağlayacak olan fırsattan yararlanmayacak. Sonuçta bunlar doğrulanmamış bilgiler. Önümüzdeki aylarda farklı sonuçlarla da karşılaşabiliriz.