Merhabalar, yeni bir sektörel öneri yazısıyla tekrar karşınızdayım. Bugünkü konumda sizlere ihracat konusunda bulmuş olduğum çözümlerden bahsedeceğim.

Öncelikle ihracata şöyle ufaktan bir değinelim, nedir ne değildir. İhracat kelime anlamı olarak dışa satım demek. Yani ülkede üretilen bir ürünü başka bir ülkeye satma işi. İhracatı önemli yapan bir husus ise ödemeyi döviz olarak alabilmeniz.

Şimdi buraları geçebilirim. İhracatta önemli bir faktör olan tanıtım ve pazarlama olayı hakkında bana göre uzun bir süre araştırma yaptım. Kitlesel bir reklam pazarlamasından ötede daha başka şeyler arıyordum. Sayamayacağım kadar çok siteyi tek tek incelememe rağmen hedefli pazarlama yöntemime uygun olacak şekilde olan BizPoint‘i biraz daha incelemeye karar verdim. Hazırladıkları sistem sayesinde ihracatla uğraşan firmalar tanıtım ve pazarlama aşamalarında bu işlerini kolayca halledebiliyor. İş yerinize bu potansiyel ihracat ağını oluşturduktan sonra sektörünüze göre gayet başarılı bir sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İhracata yeni adım atmayı düşünüyorsanız bu konuda pek profesyonel olmasam da ben de fikrimi belirteceğim. Ne kadar doğrudur yanlıştır bilemem ama bunlar benim genel stratejilerim ve çoğu alanda uyguluyorum.

  • Öncelikle ürünün ülke içindeki pazar analizi ve kitle ölçümünü yapmak gerekiyor, kimlere hitap ediyor, hitap edilen kitleye ulaşım nasıl sağlanabilir ve geri dönüşüm ne kadar olur.
  • Ardından aynı analizi tüm dünya için ya da spesifik bir bölge olarak hizmet verilecekse oraya göre yapmak geliyor.
  • Bu adımlardan sonra gerekli belgeler de tamamlandıysa pazarlama aşamasına geçilebilir fakat her şeyin hazır olması benim için çok önemli. En basitinden hizmet verilecek sitede İngilizce seçeneğinin olması çok önemli. Ve bu çeviri otomatik olarak oluşturulmamalı.

Bahsetmiş olduğum bu adımları yeni bir projeye başlarken ufak bir proje bile olsa yapıyorum ki yapacağım iş maliyetimi karşılasın ve eksi duruma düşmeyeyim. İşte ihracatta da potansiyel müşteriyi veya iş ortağını bulmak ve potansiyeli  değerlendirip gerçeğe çevirmek için başarılı bir pazarlama yapmak için uyulması gereken en basit çözüm önerilerim bunlar.

BizPoint’in sistemini inceleyerek siz de konu hakkında aklınızda sorular varsa cevaplarını bulabilirsiniz. Başka bir çözüm önerisi yazımda görüşmek üzere, sevgilerimle!