Huawei ve Xiaomi, Çin’in öne çıkan şirketlerinden ikisi. Akıllı telefonları ilgi görüyor ve belirli bir kullanıcı kitlesine de sahipler. Ama mobil pazar dışında dizüstü bilgisayar pazarına giriş yapabilirler. En azından iddialar bu şekilde.

Huawei’nin hali hazırda SSD ürettiği biliniyor. SSD sürücüleri kendi dizüstü bilgisayarında kullanabilir. Ayrıca Huawei akıllı telefonlar için işlemci de geliştiriyor, fakat bu kısımda işler değişebilir.

Çinli analist Sun Changxu, Weibo hesabında yayınladığı mesajda Huawei ve Xiaomi’nin dizüstü bilgisayarlarda Intel işlemcilerin olacağını ileri sürdü. Analist şu anda kullanılan x86 mimarisinin Windows ile uyumlu olmadığını, bu yüzden iki şirketin Intel işlemcilere yöneliceğini savunuyor. Sun Changxu son olarak Huawei marka dizüstü çözümlerinin daha çok kurumsal müşterilere, Xiaomi’nin ise normal kullanıcılara hitap edeceğini belirtti.

Xiaomi ve Huawei’nin fiyat/performans konusunda birçok akıllı telefon modeli var. Sözde iddialar doğruysa aynı stratejiyi dizüstü bilgisayarlarda sürdürmeleri halinde, pazarda büyük bir sarsıntıya sebep olabilirler.