Başlık göze biraz garip gibi gelse de “Sen İngilizce okumamış mıydın ya?” cümlesiyle başlayan başıma gelen bir olaydan bahsedeceğim.

Hakkımda sayfasını okuyan herkesin bildiği üzere lisede bölümümü yabancı dil İngilizce olarak tamamladım. 2016 yılında girmiş olduğum YGS ne kadar güzel olsa da senelerce gördüğüm İngilizce dersiyle geldiğim düzey ne yazık ki LYS için yeterli olmamıştı. Yeterliden kastım da İngilizce öğretmenlik ve edebiyat bölümleri için. Ben de bir sene daha beklemek yerine lisede her ne kadar derslerim arasında bulunsa da fazlasıyla işlemediğimiz Almanca’yı tercih ederek Almanca Öğretmenliği’ne yöneldim.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra işte asıl olay geliyor. Bir akrabam 4. sınıfa başlayacak olan çoçuğunu çalıştırıp çalıştıramayacağımı sormak için bana mesaj attı. Muhabbet ilerledikçe ilerledi ve İngilizce’yi bilsem de birine öğretecek kadar -hele ki o kadar ufak birisine- öğretim bilgim ve tecrübemin olmadığını söyledim. Lakin “Sen İngilizce okumamış mıydın ya?” cümlesiyle birlikte durumu anlatamayacağımı anladım.

Tam yardımcı olamam diyecekken kardeşim TEOG’a girecekken ona gönderdiğim bir kaynağı hatırladım. Sonra Okulistik’in sitesini biraz daha incelediğimde ilkokul ve ortaokulda bulunan her sınıf ve ders için bir kaynak olduğunu gördüm ve düzeyleri biraz da kontrol etmek istedim çünkü ilkokulda başıma gelen zorlukları bir akrabamın çekmesini hiç mi hiç istemem. Uygun olan her şeyi bulmam fazla zamanımı almamasına rağmen video içerikleri de bir yandan kontrol ettim. Temel şeyleri öğrenim düzeyine göre 4. sınıf ingilizce testleri çözebilmesi için gerekli kaynakları ilettim.

Birine bir şeyi öğretebilmek için o konuda kişiye nasıl yaklaşılması gerektiğini bilmek için eğitim psikolojisi üzerine ders almam ve bu konuda başarılı olmam gerektiğini biliyorum. Ne kadar İngilizce bilsem de ne birine öğretebilir ne de yardımcı olabilirim. En azından şimdilik. Fakat alanında uzman kadrosu olan Okulistik bu işi gayet başarılı bir şekilde yürütüyor ve online eğitim platformları arasında ilkokul ve ortaokul kategorisinde başarılı bir hizmet sergiliyor. Kolay bir şekilde sistemde aranan her şey bulunabiliyor ve öğrenilebiliyor. Sistemin daha fazla artısını anlatmakla bitiremem ama olur da incelemek isterseniz kendiniz girip derinlemesine göz atabilirsiniz.

“İngilizce’yle İmtihanım” yazım da burada sona erdi. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!