Büyük ekranlı telefonlar pazarda iyice popüler hale geldi. Tabletler ise biraz daha farklı bir rota izlemeye başladı. Son yıllarda ikisi bir arada çözüm sunan melez tabletler piyasaya sürülüyor.

2016’da tabletlere olan talebin 160-170 milyon arasında olacağı tahmin ediliyor. Bu noktada Intel önemli bir rol oynayabilir. Intel’in bu konudaki planlarını ortaya koyan yol haritası sızdı. Detayları masaya yatıralım.

Harita neleri gösteriyor?

Digitimes’ın tedarik zinciri kaynaklarına dayandırdığı raporuna göre 28 nm ile üretilecek olan yeni nesil Intel Atom X3 işlemcisi giriş seviyesi tabletlere güç verecek ve 2016’nın 1. çeyreğinde çıkacak.

Yeni nesil Atom X5 ve Atom X7 ise 14 nm fabrikasyon sürecine sahip. Her iki işlemci ise gelecek senenin 2. çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Son olarak 2016’nın 4. çeyreğinde 14 nm’lik Core M işlemcisini göreceğiz. Bu işlemci üst seviye tabletler için. Yol haritasına göre Core M5 ve M7 olmak üzere iki tane işlemci var.

Asustek CEO’su Jerry Shen, 2016’da ikisi bir arada melez tabletlerin global olarak 30 milyon olacağını söylerken, Intel X ve M işlemcilerin ise pazara hakim olmaya devam edeceğini belirtti.

Sızıntı yol haritası ve son dönemdeki atılımlara bakarsak Intel agresif bir strateji izliyor. Sonuç ne olursa olsun bu bilgiler resmi kaynaklar tarafından teyit edilmedi. Yol haritasındaki tarihler değişebilir.