Türkiye En Çok Hangi Yazarlarını Arıyor?

İnternet arama motoru Yandex, kullanıcıların arama motorunda en çok aradıkları yerli yazar ve şairler üzerine bir analiz yaptı. 2015’in başından bugüne dek yapılan sorguları inceleyen Yandex, en çok aranan yerli yazar ve şairleri listedi. Yandex’e göre en çok aranan isim, Türkçe şiirin öncülerinden Yunus Emre olurken, ikinci sırada İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy, üçüncü sırada ise Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Nazım Hikmet yer aldı.

Ocak 2015’ten bu döneme kadar arama motoru üzerinden yapılan yerli yazar ve şair sorgulamaları analiz edildi., En çok aranan 10 yazar ismi listeledi. Arama motoru sonuçlarına göre en çok Yunus Emre aranırken, onu Mehmet Akif Ersoy ve Nazım Hikmet takip etti.

Kullanıcıların en çok aradıkları bir diğer isim de modern Türk şairlerinden Can Yücel oldu. Yücel’in dördüncü sırada olduğu listede, beşinci sırada Namık Kemal yer alırken, halk ozanımız Aşık Veysel altıncı oldu. Listenin tamamı şöyle sıralandı:

1- Yunus Emre2- Mehmet Akif Ersoy3- Nazım Hikmet4- Can Yücel5- Namık Kemal6- Aşık Veysel7- Yaşar Kemal8- Özdemir Asaf9- Yahya Kemal10- Cemal Süreya