Akıllı telefon pazarında 2015 yılı beklentilerin üzerinde satışlar, Çinin yükselişi, ilginç gelişmeler ve genel olarak pozitif seyirle geride kalmak üzere. 350 milyon civarında akıllı telefon satışının gerçekleştiği şimdiye kadar ki dönem Apple, Samsung gibi şirketler için önemli gelirleri de beraberinde getirdi. Peki ya donanım tarafını bir kenara bıraktığımızda yazılım tarafında neler söz konusu? Ne gibi ilginç gelişmeler yaşandı.

Pazar araştırma şirketi Fiksu, uygulamaların son dönemdeki analizlerini ortaya koydu. İlginç veriler ortaya çıktı. Buna göre geçtiğimiz Ağustos ayında uygulama indirme oranları yüzde 21 oranında düştü. Ayrıca en iyi 200 ücretsiz uygulamanın da geçen yılın Eylül ayından bu yana en düşük günlük indirilme sayılarına ulaştığını kaydetti. Fiksu’ya göre bütün bunların sorumlusu yeni iPhone’lar.

Kullanıcılar, yeni iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerini satın almayı planladıkları için iOS uygulama mağazası ya da Google Play’den diledikleri şekilde uygulama indirmediler. Açıklamaya göre eski cihazlara yeni uygulamaların yüklenmesi tercih edilmedi. Başka bir faktör ise iOS 9 oldu. Kullanıcılar iOS 9’a entegre olmamış uygulamaları indirmekten kaçındılar. Ortaya da iPhone ve iOS kaynaklı bir sonuç çıkmış oldu.