ISO belgesi Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından verilen bir tür üstün hizmet belgesidir.

ISO belgesi ne işe yarar?

İşletmenizin, piyasadaki itibarında artış sağlanması iso belgesinin en önemli yararlarından birisidir. Eğer iso belgeniz varsa, piyasadaki pazarlama faaliyetlerinde rakiplerden farlılık sağlamanız konusunda size ciddi bir üstünlük sağlar. Hizmetiniz uluslararası yani ihracata dayalı ise işletmenin uluslararası geçerliliğe sahip bir kalite belgesi edinmesinin getirdiği ticari avantajlardan yararlanarak çok rahat bir şekilde dış ülkeler ile ticari yönde ilişkiler kurabilirsiniz ve kuruluşunuzu tüm dünyaya kanıtlayabilirsiniz. Ve bu saymış olduğum maddelere kıyasla kurumsal bir önem arz eden kurumsallaşma yolunda önemli bir adım attığınız bir göstergesidir.

adlbelge.com

ISO 9000 ve 9001 arasında ne gibi farklılıklar vardır?

ISO 9000 ve 9001 belgeleri hakkında yapmış olduğum araştırmaya göre basit bir şekilde bu iki belge hakkında anladığım kadarıyla farkları da bu makaleme ekledim.

IS0 9000 belgesi, uygulama süreci kuruluşun kalite yönetimi sisteminin gelişme ihtiyacına göre paralel olarak süreklilik arz eder. Bu nedenle Kalite yönetim sistemlerinin sürekli gelişme anlayışına uygun olarak ve müşterilerin değişen talep ve beklentilerine cevap verecek şekilde daha üst bir performans düzeyine çıkarılması için çaba sarf edilmelidir. Kalite yönetim sistemlerinin evrim sürecinde uzun vadede benimsenmesi gereken hedef sürekli mükemmellik anlayışı ile Toplam Kalite Yönetimi stratejisini geliştirmek ve bunu kuruluşun bütününe uygulayabilmektir.

ISO 9001 belgesi ise, piyasadaki ürünün geliştirilmesi ve tasarımından, üretim, ürünün kurulup çalıştırılması ve servis işlemlerine kadar imalatın tüm hususları ile ilgili firmalar için Kalite Güvencesi standartlarıdır. Piyasada bilgisayar, otomobil, çeşitli aletler yapan firmalar ve piyasadaki bu firmaların ürün tasarımı da yapan satıcı firmaları bu çeşit firmalara örnektir.

Yani kısaca özetlemek gerekirse ISO 9000 belgesi kuruluşunuzun performans düzeyinin kaliteli olduğunu gösterirken, ISO 9001 belgesi ise kalite güvencesidir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için https://www.adlbelge.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Adlbelge, belgelendirme hizmeti konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Eğer siz de ürettiğiniz bir gıda maddesi yada ürün için Helal belgesi almak isterseniz bu konuda daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak Adlbelge’nin anasayfasına ulaşabilirsiniz.