FDA, ‘kanser yiyen virüs’ü onayladı

Bilim adamları tarafından onaylanan ilk kanser tedavisi geliştirildi.

Bir biyoteknoloji firması tarafından geliştirilen ve kanserli hücreleri yok ederken normal hücrelere zarra vermeyen virüs, FDA tarafından onaylandı.

Bilim insanları tarafından geliştirilen ve vücuda girdiğinde sadece kanserli hücreleri yok eden T-VEC (Talimojen laherparepvec) virüsü, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylandı.

Kanser hücrelerinin ayırt edici özelliği olan kontrolsüz gelişimin, bu hücrelerin virüslere karşı savunma sistemlerinin zayıf kalmasına neden olduğu belirtiliyor. Bu yüzden bilim insanları onlarca yıldır kanserli hücreleri yok eden, fakat normal hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından yenilebilecek bir virüs gelliştirme üzerine çalışıyor. Biyoteknoloji firması Amgen tarafından geliştirilen T-VEC’le uygulanacak tedavinin, kanseri kısmen yok edebildiği, ancak bunun hastalığın tamamen tedavi edilmesi konusunda büyük bir adım olduğu belirtiliyor.

Kanser hücrelerinin, çeşitli kimyasallar ve radyasyona karşı zayıf olduğu biliniyor. Ancak bunların kullanıldığı kemoterapi ve radyoterapinin, normal hücrelere de zarar vermesi nedeniyle birçok yan etkisi bulunuyor. T-VEC, sadece kanserli hücrelere odaklanan ve FDA tarafından onaylanan ilk kanser tedavisi olma özelliğini taşıyor.

FDA nedir?

FDA. Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur. FDA kısaltmasının açılımı U.S. Food and Drug Administration olup, Türkçe “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi” olarak ifade edilebilir.

FDA dünya çapında ağırlığı olan bir kurum olup aşağıdaki alt bölümlere ayrılmaktadır:

Center for Food Safety and Applied Nutrition (CFSAN) – Gıda Güvenliği ve Beslenme MerkeziCenter for Drug Evaluation and Research (CDER) – İlaç Değerlendirme ve Araştırma MerkeziCenter for Biologics Evaluation and Research (CBER) -Biyolojik Ürünler Değerlendirme ve Araştırma MerkeziCenter for Devices and Radiological Health(CDRH) – Araçlar ve Radyolojik Sağlık MerkeziCenter for Veterinary Medicine (CVM) – Veterinerlik MerkeziNational Center for Toxicological Research (NCTR) – Ulusal Toksikoloji Araştırma MerkeziOffice of Criminal Investigations (OCI) – Suç Araştırmaları OfisiOffice of Regulatory Affairs (ORA) – Kanuni Düzenlemeler OfisiThe Office of FDA Commissioner (OC) – FDA Müdürlüğü