Her ne kadar ilk kişisel kullanım alanı olarak havadan fotoğraf ve video çekimi için kullanılmaya başlanmış olsalar da, daha sonrasında farklı sektörlerde hizmet vermeye başlayan ve böylece kapsama alanı hayli genişleyen drone’lar, son dönemlerde kargo şirketlerinin çok fazla dikkatini çekiyor diyebiliriz. Şimdilik ülkemizde olmasa da, yurtdışında birçok kargo şirketi drone’ların bu alanda çok önemli başarılara imza atacağını düşünüyor. Önümüzdeki yıllarda özelikle kısa mesafedeki taşımacılıkta yoğun şekilde kullanılması öngörülen drone’lar, yangın söndürme gibi işlemler için de aktif bir şekilde tercih edilecek gibi görünüyor.

Taşımacılıkta “robot” dönemi

Drone’ların kullanım alanlarına ilişkin bir girizgah yaptığımıza göre asıl konumuza dönebiliriz. Evet; bu ürünler önümüzdeki yıllarda farklı birçok alanda varlık gösterecekler. Ancak, az önce de bahsettiğimiz kısa mesafeli taşımacılık konusunda “insansız” farklı çözümler de sunuluyor ve bunlardan birisi de Starship Technologies şirketi tarafından geliştiriliyor. Skype’ın kurucu ortakları Janus Friis ve Ahti Heinla’nın girişimi olan Starship Technologies, robotlar vasıtasıyla bu “taşımacılık” konusunun üzerine gidecek. Şirket, özellikle bakkal ve marketlerden müşterilerin kapısına kadar dağıtım yapabilecek robotlar üzerinde çalışıyor.

Konuyla alakalı olarak Heinla, üç ana madde üzerinde durduklarını belirtti. Bunlar:

– Sıfır bekleme,- Sıfır maliyet,- Sıfır çevre kirliliği,

Evet; üç madde de gerçekten çok büyük önem taşıyor. Verdiğiniz siparişin çok kısa süre içerisinde kapınıza kadar gelmesi memnuniyet için çok önemli bir unsur. Burada altı çizilmesi gereken unsur elbette “çok kısa süre”. Ek olarak taşıma işleminin yalnızca 1 sterlin karşılığında gerçekleştirecek olması firma tarafından “sıfır maliyet” olarak ifade ediliyor. Bunların yanında, çoğumuzun gözünden kaçan “çevre kirliliği” konusu da şirket tarafından dikkate alınmış ve robotlarla ürün teslimatının yapılabiliyor olması haliyle çevrenin de kirlenmemesini sağlıyor. Skype’ın telekominikasyon ağında yaptığını yerel dağıtım ağları için yapmak istediklerini vurgulayan Heinla, insan bağımlılığının azalmasının önümüzdeki süreç için çok büyük anlam ifade ettiğini de belirtti.

9 kg yükle saniyede 4 metre yol alabiliyor

İlk prototipin tanıtımı bugün gerçekleştirildi. Starship olarak isimlendirilen robot, kendi bünyesinde özel bir navigasyon / harita teknolojisi kullanıyor. Bu sayede önüne çıkan engeller ya da çevre faktörlere karşı hazırlıklı oluyor. Kaldırımlardan yol alan robot bir saniye içerisinde 4 metre kadar gidebiliyor. Kullanıcı mobil uygulama üzerinden seçtiği bölgede 30 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde taşıma işlemi gerçekleştirilebiliyor. En önemli ayrıntılardan birisi ise robotla 9 kg’lık yük taşınabiliyor olması. Yükler kapalı ve kilitli bir kasa içerisinde taşınıyor olsa da çeşitli güvenlik zafiyetlerinin oluşması doğal gibi görünüyor.

Bazı bölgelerde bakım ve şarj istasyonları kurulacak

Elbette bu taşımacılık hizmetinin tam anlamıyla oturabilmesi için çeşitli bölgelerde merkezler de kurulmuş olacak. Gerektiği durumlarda gün içerisinde robotların tamir ve bakım işlemleri gerçekleştirileceği gibi aynı zamanda şarjları da gün içerisinde bu merkezlerde doldurulacak. Şimdilik test aşamasındaki bu proje, gelecek yıldan itibaren bazı bölgelerde aktif olarak sunulmaya başlanacak.

Robotlar üzerinde yer alan mikrofon, kamera ve hoparlör sayesinde ters giden herhangi bir durum olduğunda doğrudan bulunduğu yerde müdahale ediliyor ve problem gideriliyor.

Tanıtım videosu:

BBC Click videosu: