İnternet kullanımının hayatın her alanında yaygınlaşması, internet sitelerinin, şirket ve kişisel blogların ürün ve hizmet tanıtımında önemli bir yer tutar hale gelmesi internet üzerinden yapılan işlerin de artış göstermesine neden olmuştur. Her gün karşımıza çıkan internetten para kazanmaya yönelik haberler de bunun kanıtı olarak görülebilir.

makale-yazarak-para-kazanin

İnternetten para kazanmak birkaç yıl öncesinde hayal gibi gelse de bugün gerçek olduğunu görüyoruz. İnternet üzerinden anket doldurarak, mail okuyarak para kazananların yanı sıra makale yazarak ciddi gelirler elde edenlere de rastlayabiliyoruz. İnternet üzerinden yapılan reklam ve tanıtım kampanyalarının satış grafikleri üzerindeki olumlu etkisini gözleyen firmalar, sitelerini güncel tutmaya ve SEO uyumlu içeriklere yer vererek arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlamaya çalışmaktadır. İşte bu noktada makale yazarlığı işi devreye girmektedir. İnternet sitelerini, blogları ve sosyal ağları aktif olarak kullanan işletmelere içerik üretmekte yardımcı olan makale yazarları, freelance çalışarak bu işi geçim kapısı haline getirmişlerdir.

İnternette Makale Yazarı Nasıl Olunur?

Bilgi ve deneyimlerini çeşitli platformlarda yazarak paylaşmak pek çok insan için hobi niteliğindedir. Bu işten haz alan kişilerin kolaylıkla yapacağı bir iş olarak karşımıza çıkan makale yazarlığında bilgi birikimi, kelime haznesinin zenginliği ve imla kurallarına hâkimiyet önem kazanmaktadır. Tüm bu konularda kendinizi yeterli hissediyorsanız, sizin de makale yazarak para kazanmanızın önünde hiçbir engel yok demektir.

Yazılan kelime sayısına göre yazıların fiyatlandırıldığı bir sistem uygulanan makale yazarlığında, bu işi profesyonel olarak yürüten şirketler devreye girmektedir. Anlaşacağınız firma, size makale yazacağınız konuları ve diğer özellikleri bildirir, siz makalelerinizi istenen süre içinde yazar ve teslim edersiniz. Ödeme konusunda ise genellikle banka havalesi ya da pay pal gibi ödeme sistemleri kullanılmaktadır. Güvenilir bir firma ile çalışmanız halinde ödemenizi almanız konusunda da sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer İngilizceye hâkimseniz, İngilizce makaleler yazarak kazancınızı daha da arttırmanız mümkün olacaktır. İngilizce biliyor ancak eğer akıcı bir şekilde yazamıyor iseniz; hedef tercüme bürosu ile anlaşarak yazmanız ise pek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

İnternet sitelerinde, bloglarda yayınlanacak makaleleri yazarak para kazanmayı kafaya koymuşsanız, işin inceliklerinden biraz daha bahsetmekte yarar var.

  • Yazacağınız yazılarda kesinlikle kopya içerik olmaması işin püf noktalarından biri. Eğer makalenizde herhangi bir yerden kopyalanmış içerik kullanırsanız, bu durum editörler tarafından tespit edilecek ve makaleniz reddedilecektir. Çünkü kopya içerikli makaleler, Google gibi arama motorları tarafından tespit edilmekte ve bu tür içerikler spam olarak değerlendirilmektedir. Müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemli olan bu durum işin belki de en dikkat gerektiren konusu olarak görülebilir.
  • Anahtar kelime kullanımı da makale yazarlığında önem kazanan konulardan biridir. Anahtar kelimeleri yazılacak konunun içeriğine kendiniz belirlemeniz gerekebileceği gibi, bazen müşteri tarafından bazen de editörler tarafından tespit edilerek size bildirilebilir. Anahtar kelime; yazdığınız makalenin yayınlandığı sitenin o kelimelerle yapılan aramalarda ilk sıralarda çıkmasını sağlayacağından internet makaleleri için oldukça önemlidir. Anahtar kelimelerin doğru ve uygun miktarda kullanımı makalenin SEO uyumu için de gereklidir.
  • İngilizce makalelerde daha yüksek ücretler uygulanmakla birlikte yukarıda da bahsettiğimiz gibi; tercüme yardımı alarak bu işi yapmayı düşünüyorsanız, tercüme fiyatları düşünüldüğünde pek akıllıca olmayacaktır.