Microsoft’un öncelikle SkyDrive olarak sunmaya başladığı bulut depolama hizmeti, daha sonrasında OneDrive şeklinde güncellenmiş ve kullanıcılara sunulmuştu. Microsoft hesabıyla giriş yapılabilen OneDrive, kolay bir şekilde web tarayıcısı üzerinden dosyalarınızı buluta göndermenizi ve daha sonrasında da yüklediğiniz dosyaları internet olan herhangi bir akıllı cihazdan erişmenizi sağlıyor. Şirket, son olarak OneDrive bulut depolama çözümüyle alakalı olarak çeşitli değişikliklere gittiğini açıkladı. Office 365 abonelerine şimdiye kadar sunulan sınırsız depolama alanı, bundan bundan böyle “1 TB” ile sınırlı. Bu sınırlama Ev, Üniversite ve Kişisel kullanıcıların tamamını kapsıyor.

Ayrıca buna ek olarak yeni OneDrive kullanıcılarına sunulan 100 GB / 200 GB depolama çözümleri yerine aylık 1.99 dolar karşılığında 50 GB depolama alanı seçeneğini vermeye başladı. Bu bulut depolama çözümüne ücret ödemek istemeyen kullanıcılara ise şu ana kadar 15 GB alan sunuluyordu. Fakat bundan böyle 15 GB alan yerine yalnızca 5 GB’lık depolama alanı verilecek. Ek olarak fotoğraf ve videolar için 15 GB’lık hediye kamera arşiv uygulamasını da iptal ediyor.

Ve evet; OneDrive’da 1 TB’dan daha fazla verisi olan Office 365 kullanıcıları uyarılmaya başlandı bile. Microsoft, bu alanda kullanıcılara 9 aylık bir süre tanıyacak. Eğer bu süre zarfında 1 TB alanın artırılması gerçekleştirilmezse kullanıcı hesabı kilitlenecek ve akabinde de depolama alanındaki veriler tamamen silinecek.

Kaynak: TEKNOLOG