Bir sunum yapma aracı olan projeksiyon perdesinin türleri vardır. Bunlar; motorlu, ayaklı, portable ve storludur. Motorlu projeksiyon perdesi konforludur. Oturduğunuz yerden kumanda ile kontrol edebilirsiniz. Perde yanları gergindir, kullanımı daha rahttır. Projeksiyon perdesi ışık geçirmez bir kumaştan yapılmakta ve üzerine düşen görüntüyü birebir yansıtmaktadır.

Yansıtma işlemindeki kalite perdenin kalitesine göre değişmektedir. Kaliteli projeksiyon perdeleri Avrupa’dan gelmekte. Bu perdeler üzerine düşen görüntüyü, görüntü kaybı olmadan yansıttığı gibi görüntü kalitesinde de iyileştirmeler yapmakta. Çin ülkesinden gelen perdeler ise üzerine düşen görüntünün kalitesini bozmakta.

Projeksiyon Perde Fiyatını Neler Etkiler?

Projeksiyon perdesi alırken kullanım amacı ve görüntünün nereden yansıtılacağı önem arz etmektedir. Projeksiyon perdeleri ev sineması, konferans salonu, eğitim sınıflar ve sinema sektöründe kullanılmakta.

Projeksiyon perdesi yerine özel duvar boyaları da kullanılabilmekte fakat duvar boyları projeksiyon perdelerine göre daha maliyetli olabilmekte. Projeksiyon perdesi alınmadan önce kullanılacağı yer ve sistem belirlenir. Amaca en uygun olan perde tercih edilir.

Projeksiyon Perde Fiyatları

Projeksiyon perdesi fiyatları 100 TL’den başlayarak artar. Fiyat artışında ürünün kalitesi ve konforu önemlidir. Çin’den ülkemize gelen projeksiyon perdelerinin fiyatları ekonomiktir. Ekonomik olmasına karşın kalitesi çok iyi değildir. Üzerine düşen görüntüyü iyileştirme yerine görüntü kayıplarına neden olur. Avrupa’dan gelen projeksiyon perdeleri ise kalitelidir.

Bu perdeler üzerine düşen görüntüyü olduğu gibi yansıtır hatta görüntü kalitesinde iyileştirmeler yapar. Projeksiyon perdesi fiyatını etkileyen bir başka faktör ise perdenin türüdür ve ölçüsüdür.

Örneğin; 150×150 ölçüsüne sahip motorlu bir projeksiyon perdesi 400tl, 150×150 ölçüsüne sahip zincirli projeksiyon perdesi 125 TL, aynı boyutun storlusu 130, aynı ölçülere sahip 3D gümüş projeksiyon perdesi 750 TL, aynı ölçüdeki ayaklı projeksiyon perdesi 150 TL’dir. Bu fiyatlar boy arttıkça artacaktır. 180×180 ölçüsüne sahip bir motorlu projeksiyon perdesi ise 430 TL’dir. Bu fiyatlar genel fiyatlardır. Farklı yerlerde indirimli ya da daha pahalı görülebilir.