Paykasa ile alış veriş yapmak, güvenli alış veriş yapmak anlamına gelmektedir. Güvenli alış veriş ifadesinin kullanılmasının en belirgin nedeni, kişisel bilgilerinizin gündeme gelmemesidir. Günümüzde, internet üzerinden alış veriş yapan binlerce kişi, kart bilgilerinin ya da banka bilgilerinin çalındığından şikayet etmektedir. Teknolojinin gelişmesi, internetin hayatımıza girmesi ve online alış veriş kavramının, gittikçe yaygınlaşması, dolandırıcılarında dikkatini çekmiş ve zararlı yazılımlar ile banka bilgilerinin ele geçirilmesi işlemini ortaya çıkarmıştır. Bu tip kötü niyetli kişiler, internet üzerinden, banka ya da kart bilgilerini ele geçirmekte ve hesaplarında ya da kredi kartlarında olan paraları harcayarak, hesap ya da kart sahiplerini, maddi zarara uğratmaktadır. Paykasada, böyle bir anlayış mümkün değildir. Elbette ki paykasa pin şifrelerinin de ele geçirilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak, paykasa kart sahipleri, gönderecekleri para ya da yapacakları alış veriş miktarına göre, kart satın aldıkları ve alış veriş ya da para transfer işleminde satın aldıkları kartı kullandıkları için, şifreleri ele geçirilse bile, harcanacak bir para bulunmamaktadır. Yazılımlar ile kişisel bilgileri çalan kişilerde, paykasa yani elektronik ön ödeme kullanıcılarından, uzak durmaktadır. Çünkü, şifreleri alsalar bile, harcayacakları bir para bulunmamaktadır. Bahse konu nedenlerden ötürü, paykasa kart kullanımı güvenli alış veriş yapılması ile eş değer görülmektedir. Güvenli alışverişler için https://www.paykasaal.gen.tr/ kart satış sitesini ziyaret edebilirsiniz.

paykasa-kart-satin-alma-ve-bozdurma

Harcama Yapmadan Paykasa Çalınır ise Ne Olur?

Ön ödemeli sisteme dahil olmuş ve bir paykasa kart edinmiş iseniz, kartınızı en kısa sürede kullanma yoluna girmelisiniz. Kartınızı kullanmadan, pin kodunuzu paylaşmamaya ya da kaybetmemeye veya çaldırmamaya özen göstermelisiniz. Özellik ile çalınması durumunda, hiç vakit kaybetmeden, yetkili temsilcilere ulaşmalı ve yardım talep etmelisiniz. Müşteri temsilcisine ulaştığınızda, kartı çaldırdığınızı belirtmeli ve iptal edilmesini talep etmelisiniz. Burada önemli olan, kartı çalan kişinin harcama yapmamış olmasıdır. Eğer anında fark etmiş ve yetkili temsilciye ulaşmış iseniz, derhal sisteme giriş yapılacak, kartınızın harcanma durumu kontrol edilecek ve kartınızda para bulunuyor ise, para çekilerek tarafınıza iade edilecektir. Bu işlemin tamamlanması, 1-2 dakikalık süreci kapsamaktadır. Elektronik ön ödemeli sistemlerde, uygulanan bu yöntem, bozdurma olarak tanımlanmaktadır.

paykasa-kart-satin-alma-ve-bozdurma-2

Paykasa Bozdurma İşlemi Ne Anlama Gelir?

Paykasa bozdurma işlemi, paykasa kartların içerisinde kalan dolar cinsindeki miktarın, Türk lirasına çevrilerek, kart sahiplerinin hesaplarına gönderilmesi işlemidir. Pin kodu teslim edilir, hesap kontrol edilir, çevrim işlemi yapılır ve hesaplanan değer, paykasa kart sahibinin belirttiği hesaba gönderilir. Bozdurma işlemi, basit ve hızlıdır, ancak, yetkili bayiler üzerinden yapılması gerekmektedir. Bayiler müracaat eden şahıs ile sistemde kayıtlı şahsın bilgilerini kontrol etmekte ve doğruluğundan emin olmaktadır. Müracaat eden şahıs ile sistemdeki kayıtlı şahsın bilgilerinin uyuşmaması halinde, hiçbir işlem yapılmamaktadır. Aynı şekilde, sistemde kayıtlı şahıs ile müracaat eden şahsın banka hesap bilgilerinin de tutmuş olması gerekmektedir.