Teknolojinin günümüzde geldiği notada geçmişte imkansız olarak görünenler artık günlük yaşantımızın birer parçası haline geldiler. Özellikle 80’lerden bu yana gelişen teknolojiyle birlikte büyük mesafeler alan bilgisayar dünyası artık oldukça küçük boytlara indi. Çocuklar ve gençlere yönelik olarak bilgisayar proglamlama öğrenmelerini sağlamak ve onların ilk kişisel bilgisayarları olması amacıyla tasarlanan Raspberry Pi günümüz makerlarının en gözde ürünü haline geldi.

raspberry-pi-ile-kendi-robotunuzu-kendiniz-yaratin

Raspberry Pi küçük anakartı sayesinde hem taşınabilir bir şekilde hazır hale getirilebilirken bir yandan da birçok cihaza entegre edilebiliyor. Raspberry Pi ile geliştirilebilecek ürünler oldukça fazla. İster gündelik olarak kullandığınız cihazlara otomasyon sistemi olarak kullanın isterseniz yepyeni ve herkesin kullanıma uygun bir cihaz yaratarak herkesin ihtiyacına yönelik bir tasarım hazırlayın.

Raspberry Pi’ın bu kadar şekillendirilebilmesinin altında inanılmaz tasarımı yatıyor. Günümüzde en sık kullanılan bağlantı teknolojilerini bünyesinde bulunduran Raspberry Pi, HDMI, USB, ethernet ve bluetooth gibi teknolojilerek kullanrak kullanıcılarının onun üzerinden geliştirmeler yamasını kolaylaştırıyor.

Raspberry Pi Vakfı bugüne akdar toplamda 8 çeşit Raspberry Pi modeli tanıttı. Her biri farklı özelliklere sahip cihazların ilki Şubat 2012’de Birleşik Krallık’ta ortaya çıktı. Bu cihazlar tamamen çocuk ve gençlerin programlama öğrenmek için uygun fiyatlı cihazlara ulaşabilmeleri için tasarlanmıştı. Devamında maker camiası cihazın potansiyelini görüp yaptıkları yeni nesil cihazlarda Raspberry Pi’ın küçük ve verimli alt yapısını kullandılar. Bu sayede daha küçük alanda daha fazla işlemci gücüyle elde ediyorlar. Robotlar ve dronlar geliştiren makerlar için bu oldukça önemli bir altyapı oluşturuyor. Raspberry pi ile Kendi kendini yerleştirilen sensörler sayesinde kolayca kontrol edebilen uçan ve yerde ilerleyen dronlar yapabilir, çeşitli robotik kollar dizayn edebilir, led ışıklandırmalı aygıtlar hazırlayabilir hatta evinizdeki neredeyse her elektronik cihazı akıllı hale getirebilirsiniz.