Bu yazımda evlerin en önemli bölümlerinden birisi olan lavaboların hijyenik ve dekoratif açısından önemi hakkında konuşacağım.

Tarihi geçmişi çok öncelere dayanan lavabonun bir çok alanda kullanımı olmuştur. Bu alanlara başta el yıkama olmak üzere Hristiyanların vaftiz inancı da örnek olarak verilebilir. Tarih üzerinde ilk Türklerde görülen lavabolar öncelikle yontma taşların bir havuzumsu şekilde su depolanması ve yıkanılması üzerine kullanılmıştır.

Günümüzde çoğunlukla seramik olarak kullanılan lavaboların alüminyum çeşitleri de bulunmaktadır. Fakat sağlık ve temizlik açısından seramik lavabolar daha çok rağbet görmektedir. Bu rağbet sonrası tasarımların ve dekoratif kullanımların da odağında olmuştur.

Genel olarak oval, dikdörtgen, kare ve yuvarlak tasarımlara sahip olan seramik lavabo modelleri de bu şekilde çeşitlenmiştir.

Şimdi bu şekilde dekoratif ve alan kullanımı ile ilgili örneklerle birlikte banyo lavabosu hakkında biraz açıklamada bulunarak sizlerin de akıllarınızda oluşabilecek soruları cevaplamaya çalışacağım.

Örnek olarak aşağıdaki kare lavaboyu ele alalım. Eğer banyonuz geniş ve banyo dolabına sahipse tezgah üstü olarak bu banyo lavabosu kullanılabilir. Şekildeki kalıpta yüzlerce farklı tasarım da olması banyonuza iyi bir görünüm katmanız konusunda önemli bir faktör olacaktır.

Fakat alan darsa aşağıdaki gibi bir dar lavabo modeli kullanılması gerekecektir fakat banyoda bulunan gereksiz bir dolap veya benzeri bir şey varsa bu alan kazanılıp yerine yukarıdaki gibi bir lavabo modeli de konulabilir.

Bu faktörlerin yanı sıra banyodaki diğer eşyalarla olan uyumu renk ve stil olarak da önemlidir. Fakat lavabonun renginin de banyonun rengine göre ayarlanmasıda bir çeşit sorunlar da ortaya çıkarabilir. Bunlara örnek olarak tozlanma ve kirlenme noktaları verilebilir. Eğer lavabo da diğer eşyalar gibi koyu tonlara sahip olursa çabuk tozlanabilir.

Seramik lavabo modellerinin hem klasik lavabolara hem dikdörtgen lavabolara göre iki yan kenarlarında suyun dolap gövdesine akmasını engellemek için su seti bulunan modellerinin seçilmesi daha uzun yıllar boyunca banyo dolabınn ilk günkü gibi kalmasına fayda sağlayacaktır.

Lavabo seçilirken bu gibi faktörlere dikkat etmenizi öneririm ve bu alanda keşfetmiş olduğum seramiklavabo.com adresine göz atmanızı öneririm.