Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Samsung’un büyük ölçekli işten çıkarma planları üzerinde çalıştığı yönünde yeni bilgiler basına yansıdı. Geçtiğimiz eylül ayında şirketin çalışan sayısını azaltacağı yönünde raporların ardından gelen son bilgiler, Çin’de 1000 kişinin işine son verileceği yönünde…

Güney Koreli teknoloji şirketinin maliyetleri düşürme yönündeki kararının yöneticileri de kapsadığı belirtiliyor. İddia, bir Samsung yetkilisinin öncelik giderlerde tasarruf edilmesi. Vasat performansa sahip çok sayıda işçinin tazminat yoluyla şirketle ilişiğini kesilmesi planlanıyor şeklindeki açıklamalarına dayandırılıyor.

Öte yandan Samsung’un İK ekiplerinin çalışanlardan bazılarını ‘gönüllü emeklilik sistemi’ için teşvik ettiği de belirtilenler arasında. Ek olarak insan kaynakları, finans ve pazarlama bölümlerindeki işgücünün yüzde 30’unun da işten çıkarılabileceği kaydediliyor.

Söz konusu iddialar, şirketin oldukça başarılı son finansal göstergelerinin ardından gündeme geldi ve şaşkınlık yarattı. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.