Samsung yaklaşık iki yıl sonra kâr miktarını artırmayı başarsa da şirket için işler pek yolunda gitmiyor görünüyor. Şu sıralar işten çıkarmayı gündemini aldığı iddia edilen Samsung, akıllı telefon pazarında ise kan kaybetmeye devam ediyor. Güney Koreli üretici her ne kadar sektörün lideri olmaya devam etse de, satışlar ve pazar payı düşmeye devam ediyor.

Şu sıralar işlemci ve panel üretimiyle önemli ölçüde gelir sağlayan firma, fotoğraf makinesi departmanında ise endüstrinin diğer büyük markaları karşısında bekleneni veremiyor. Güney Kore’den gelen son haberler Samsung’un dijital kamera birimini kapatabileceğini iddia ediyor. Yayınlanan rapora göre ayrıca bu birimdeki çalışanlar başka birimlere kaydırılacak. Firmanın önümüzdeki yıl ise ürün duyurması beklenmiyor.

Samsung’a yakın kaynaklardan SamMobile sitesi konuya ilişkin kaynaklardan bilgi almaya çalışsa da bunda başarılı olamadı. Ancak sitenin iddiasına göre Portekiz’de bazı satıcılar Samsung fotoğraf makinesi satışını askıya almış durumda. 

Akıllı telefonlar fazlasıyla gelişmiş kameralara sahip olması fotoğraf makinesi satışlarını önemli ölçüde düşürdü. Hal böyle olunca Samsung daha fazla mobil kamera departmanını güçlendirmek istiyor olabilir. 

İlginizi çekebilir; Huawei Kirin 950 performansıyla Exynos 7420’yi geride bıraktı

Samsung,  DxOmark  tarafından yapılan değerlendirmelerde kendi kategorisinde en iyi çekim kalitesi sunan 28.2Mp çözünürlüklü APS-C CMOS BSI sensöre sahip  NX500 modelini şubat ayında kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Bu noktada oldukça iddialı bir sensör geliştiren Samsung’un fotoğraf makinesi birimini kapatması sektör adına kayıp olacaktır.

Samsung’un dijital kamera departmanın kapatacağı şimdilik iddia boyutunda. Ancak bu tür gelişmelerin genelde doğru çıktığını söyleyebiliriz. 

Samsung dijital kamera bölümünü kapatabilir