Türkiye’de çok popüler olan markalardan Samsung, özellikle akıllı telefon sektörüne yaptığı yatırımlar sayesinde oldukça büyüme şansı yakaladı. Akıllı telefonlardan sonra tüm teknolojiye ayak uydurabilen ve bu anlamda zaten hali hazırda çalışmaları bulunan Samsung, en çok kazanan markalar arasında da yerini aldı. Ayrıca ev elektroniği ve televizyon, beyaz eşya gibi sektörlerde de oldukça popüler olan Samsung; telefon üretmeye başladığı ilk yıllardan neredeyse 2010’a kadar kazandığı tüm gelirlerini abartısız ve fazla falza bir şekilde 5-6 sene içerisinde toplamış oldu. Son olarak ürettiği Note 7 model akıllı telefon ile bir tanesinin ücretini 3500-3600 TL olarak belirledi ve satışlarda neredeyse Apple ile kıyasıya yarışarak tüm markaları geçmiş oldu. Bazı kullanıcılar, Apple’ın ürettiği telefonlar işlevini Samsung yüzünden yitirdiği ve Samsung’un ürettiği son akıllı telefonların özelliklerine kadar yetişemeyeceği görüşünde olduklarını da yorumlarıyla çoğu yerde bildirdiler.

samsungun-galaxy-note-7-ile-gelir-durumlarinda-neler-yasandi

Telefon konusunda en hızlı model üretip piyasaya süren ve sürekli piyasaya çıkardığı her telefon modelinde yeni bir özellik barındıran Samsung, yıllarca çok çalışarak tüm telefonlar arasında ilklere ve yeniliklere de çoğu kez imza attı. Gerek kamera konusunda gerekse telefonda profesyonellik konusunda epey ilerleme kaydeden markanın neredeyse hiç zarar ettiği bir ürünü de olmadı.

Sadece üretmiş olduğu son Samsung Note 7 modelinde yaşanan batarya patlaması ve cihazların geri toplatılması gibi mevzuların gündeme gelmesi ile büyük oranda zarar ettiği söylenebilir. Aslında telefon anlamında mükemmel denebilecek özelliklere sahip bir model çıkaran Samsung, batarya konusunda pek çok telefon kullanıcısını pişman etti. Bataryaların çabuk ısınmasının ve hatta birkaç kez şarj esnasında bataryaların patlamasının sonucunda Samsung, Note 7 modelini piyasadan geri çekme ve tekrar kontrolden geçirme, güncelleme yapma kararı aldı. Kısacası Note 7 satışından kazandığı geliri bir nevi gidere çevirmiş oldu. Yine de çok büyük bir anlamda gelir problemi yaşamayan ve her gün kar edebilen bir marka olarak yerini de korudu.

Özellikle “Amiral Gemisi” olarak adlandırdığı telefon modelleri ile inanılmaz bir yükselişe geçen ve hızına yetişilmeyen Samsung, son 5 yılda gelirini katladı denebilir. Amiral Gemisi olarak adlandırılan telefon modelleri Edge serisi ve son çıkan Note 7 modeli olarak gösterilebilir. Kavisli ekran tasarımı ile kullanıcıların dikkatini oldukça çekmeyi bu şekilde başarmıştır.

Note 7 sayesinde büyük bir sükse yakalayan Samsung, eğer batarya problemi nedeni ile piyasada sorun yaşamasa idi, geçmiş zamanların en yüksek gelirine ulaşabilirdi. Fakat Note 7 kullanıcılarına sunduğu teklifin içerisinde, isteyenlerin telefonlarını geri getirip para iadesi alabileceği de bulunmaktaydı. Bu teklifin dünya çapında geçerli bir teklif olduğu düşünülürse pek çok kişinin telefonlarını iade ettiği de rahatlıkla söylenebilecektir.

Geçen günlerde, Note 7’lerin düzeltilerek piyasaya tekrar sunulacağı haberi de yayınlanmıştı. Bu durumun Samsung’a olan güveni ne derece etkilediği yapılacak satışlara ve çıkacak yeni modellerde kişilerin ne derece tereddüt yaşayarak satın alacağına bağlı olduğu habere ilave edilebilir. İnternet’te bulunan yorumlardan, çoğu kullanıcının artık Samsung’u tercih etmeyeceği algısı da çıkarılabilir.

Tam olarak Apple ile kıyasıya bir rekabet içerisindeyken ve Apple’ın popülerliğinin artık düşmesi de gündemdeyken, Samsung’un böyle bir problem yaşaması Apple açısından bir avantaja dönüştürülebilir. Özellikle Iphone 7 ile yeniden gündemdeki sıralamasını yükseklere taşıyabilecek olan Apple yine de Samsung tutkunlarına yenilebilir. Arıca Samsung severler, batarya probleminin sadece Samsung telefonlarında yaşanmayacağını da sıklıkla ifade ettiklerinden, ilerleyen günlerde durumun ne derece netlik kazanacağı takip edilebilir.