Bir filmin hakkını vermek isteyenlerdenseniz, onu televizyon ya da bilgisayar ekranından izlemek sizi hiçbir zaman tam anlamıyla tatmin etmeyecektir. Her sahnenin detaylarını takip etmek, o yakın çekimde oyuncunun mimiklerine ve jestlerine odaklanmak, giydiklerini incelemek ve sonrasında da bunların hepsini detaylıca kritik etmek için bir filmi sinemada izlemek gibisi yoktur. Bir filmin süresi benim lügatımda filmin izlemeye ek olarak incelemeyi de barındırır. Bu nedenle kendi kafamda her zaman bir filme 4-5 saat ayırmam gerektiğini düşünürüm. Teşekkürler Camera Lucida ve tüm övgüler sana Roland Barthes!

sinema-tutkunu-icin-efsane-platform-sinemia

İlk kez sinemaya gittiğimde 7 yaşındaydım ve ne zaman televizyonda görsem heyecanla kilitlendiğim Polis Akademisi serisinin 7. filmi olan Moskova Görevi’ni ilk kez büyük ekranda görmüştüm. İleride neredeyse tüm gençliğimin buluşma yeri olacak olan Rexx Sineması’nda izlemiştim bu filmi. Yanımda ablam ve iki kuzenim vardı, bilmem söylememe gerek var mı ama çocukluğumun en güzel anlarından biriydi. O zaman ilk kez bir film bittikten sonra alkışlandığını görmüştüm ve ben de çocuk heyecanımla ayağa kalkıp alkışlamaya başlamıştım. Neden bu anlayış ortadan kalktı hala bilmiyorum zira sinema tutkunu olarak sonda akan yazıları bekleyenlerdenim ve belki arada birileri alkışlar diye umut etmekteyim. Sanırım bu konuda da yalnız değilim, çünkü hala yönetmenler, gittikçe sabırsız olmaya başlayan seyirciye arada sürpriz yapmaktan kaçınmayarak, çekim arkalarını ya da ek sonları filmlerine iliştiriyorlar, kim bilir belki de sadece sinema tutkunu olan romantikleri korumaya çalışıyorlardır. Belki de sadece onlar da umut ediyorlardır.

Zaman içinde çocuklukta başlayan bu mutluluğum, yıllarca büyümeyi beklememe neden oldu. Ne de olsa çocukken sizi sinemaya götürecek ve biletinizi alacak birisine ihtiyacınız var. Bu nedenle de her seferinde her bayramın (buna Kabotaj Bayramı da dâhil) harçlıkla ödüllendirilmesi gerektiğini savunuyor ve sinemanın benim geleceğim olduğundan bahsediyordum. Yalan yok, hayal kurmaktan sonra dünya üzerinde en sevdiğim etkinlik olan –evet Balık burcuyum- sinemaya gitmemin harçlık ve izin gibi küçük meseleler yüzünden heba olmasına inanamıyordum.
Şansıma zaman o kadar da yavaş geçmedi üstelik de ailemden sinema için ayrı bir bütçe ve izin anlaşması yapabilmiştim. Böylece liseye gelene kadar iki haftada bir kez olmak üzere sinemaya gidebilmeyi başardım. Sanırım kendi başıma kazandığım bu zafer sayesinde, sinema bende hep mutluluk ve uzlaşma kavramlarını hatırlatır.

7 yaşında izlediğim filmin vizyon tarihi Ağustos 1994 ve bu tarihin üstünden tam 22 yıl geçmiş. Bugün, sinema tutkum son hız devam ediyor ama ne yazık ki sinemaya verdiğim ücretler bu sefer de benim cebimi yakmaya devam ediyor. Eskiden uygun fiyatlı salonları kovalardım ama yaş ilerledikçe insan biraz daha yakınlardakini ve konforlu olanları tercih etmek istiyor. Sürekli olarak sinemaya giden ve patlamış mısır, içecek üzerine de Frigo yemekle meşgul birisi olarak gider pusulamda sinema salonlarının kıymetli bir yeri olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Tabii ki bu durum filmleri sinemada izlememe engel olmaya yetmez ama sanki daha mı az ödesem diye de düşünürken, bir arkadaşım geçtiğimiz günlerde bana “gözün aydın” başlıklı bir mail attı. Bu göz aydınının gerçek adı ise Sinemia’ydı.

NEDİR BU SİNEMİA?

Sinemia’yı tanımayanların kafalarındaki soru işaretlerini görür gibiyim. Merak etmeyin, bizzat inceleyip hemen de üyelik için davetiye başvurusunda bulunduğumdan (ve elbette ki kabul edilmiş olduğumdan) sizlere detay detay anlatmak benim boynumun borcu! 2015 yılında “Özel Sinema Kulübü” sloganıyla yola çıkan Sinemia’ya giriş yapmak için ilk iş davetiye başvurusu! Burada davetiyenizi almak için ister Facebook ya da Linkedin üzerinden kaydolun, isterseniz de e-posta üzerinden üye olun. İşte bu üyelik isteği ve davetiye geri dönüşünden sonra sıra geliyor en keyifli kısımlara…

İlk iş seçeceğiniz pakete karar vermekten geçiyor. Aylık, 3 aylık ve 6 aylık üyelik seçenekleri arasından istediğinizi tercih ederek Sinemia serüveninize başlayabiliyorsunuz. Bu aşamada aylık seçeneklerin ücretleri ay sayısı çoğaldıkça azalıyor. Örneğin aylık paket 79 TL iken, 3 aylık paket 69 TL ve 6 aylık paket ise 59 TL’ye denk geliyor. Bilmem söylememe gerek var mı ama bendeniz 6 aylık paketi hemen aldım!

sinema-tutkunu-icin-efsane-platform-sinemia-uyelik

Peki, bu aylık paketlerle sinemaya kaç kez gidilebilir, diye soracak olursanız ona da yanıt son derece mutluluk verici: Her gün 1 kere sinemaya gidebilme şansınız oluyor, üstelik üyelik ücreti dışında ek bir ücret de ödemiyorsunuz. İşin daha da keyifli yanı 24 saat kriteri tadında bir yaklaşımları olmadan, bir akşam 18:00 seansına gittiğinizde diğer gün 15:00 seansına giriş yapabiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak tabii ki de elinize öncelikle Sinemia kartının geçmesi gerektiğini belirtmek gerekiyor. Üyeliğiniz başlar başlamaz adrese gönderilen bu kartla sinemada ayrıcalık günleri yaşayabilirsiniz. Sürekli yazı içinde sloganlar oluşturuyorum ama siz de bana hak verin yıllardır bugünleri bekleyen birisi olarak kendi kendime engel olamıyorum. Bir de Sinemia’nın üyelerine, özel günler için mailingler yaparak, biz sinemaseverlerin sevdiklerine de sinema bileti hediye etmelerini sağlamasıyla benim için çok özel bir platform haline geldiğini itiraf etmeliyim.

Sinemia kartınızı alır almaz ilk iş mobil uygulamayı da telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Böylece uygulama üzerinden sinemada check-in olup, seans tercihinizi belirleyebiliyorsunuz. Mobil uygulama üzerinden tercihinizi yaptıktan sonra (artık 2D mi 3D mi yoksa IMAX mi orası size kalmış) ödeme işleminizi gerçekleştirerek filminizi rahatlıkla izleyebiliyorsunuz!

Uygulamayı incelemek isterseniz işletim sisteminize uygun olarak aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sinemia.app&hl=tr

https://itunes.apple.com/tr/app/sinemia/id891086316?mt=8

Ayrıca uygulamada birçok özellik mevcut! Sitelerinde de barınan detaylı içeriklerin hepsine, uygulama üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Film listeleri yaratıp, arkadaşlarınızın listelerini de takip edebiliyorsunuz. Hatta Sinemia sizin film zevkinize göre önerilerde bulunuyor. Ayrıca vizyondaki filmleri incelemek isterseniz Sinemia’nın websitesi ve uygulamasından vizyon filmlerini inceleyebiliyorsunuz. Hemen bir bakayım derseniz buyrun linki şurada: https://www.sinemia.com/vizyondaki-filmler

Ben kendi adıma eşe dosta herkese önermeye başladığım bu platformu, sizlerle de paylaşmayı çok istedim bu nedenle de bu uzun yazıyı yazdım. Sinemaya dair duygularımı da anlatma şansı yakaladığım hem de bolca film izlememi sağladığı için Sinemia’ya ne kadar teşekkür etsem az!