Merhaba. Bu yazımda sitenizin mailini telefonunuzda nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir

Öncelikle cPanel hesabımıza giriş yapıyoruz. Ardından Mail sekmesinde bulunan E-posta Hesapları kısmına geliyoruz.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-1

Sonra istediğimiz hesabın sekmesinde bulunan Set Up Mail Client yani Posta İstemcisini Yapılandır bağlantısına basıyoruz.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-2

Açılan sayfada SSL/TLS Olan ve Olmayan olmak üzere iki farklı ayar mevcut. Ben önerilmez denilen sağdaki ayara göre göstereceğim. Siz dilediğinize göre yapabilirsiniz.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-3

Bu sekme bilgisayarınızda açık dururken telefonunuzda Gmail uygulamasını açmanız gerekmektedir. Gmaili açtıktan sonra sol paneli sağa doğru kaydırarak açın. Yukarıda aktif kullanıcının sağında bulunan üçgen ile hesaplar panelini açın ve Hesap ekleye dokunun.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-4

Gelen E-posta ayarlayın kısmında Kişisel (IMAP/POP) ayarını seçin ve ileriye dokunarak bir sonraki adıma geçin.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-5

 

E-posta adresinizi ekleyin kısmına e-posta adresini yazdıktan sonra Manuel kurulum‘a dokunarak bir sonraki adıma geçin.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-6

Gelen ekranda Kişisel (POP3) seçeneğini seçin ve ileriye dokunarak bir sonraki adıma geçin.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-7

Burada ise cPanel’de bu hesap için belirlediğiniz Webmail şifresini giriniz ve ileriye dokunarak bir sonraki adıma geçin.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-8

Ardından gelen ekranda biraz aşağıya inip sunucu kısmına geliniz. Burada genellikle ad@url.com maili için url.com sunucu belirlenir. Fakat burada sizin bilgisayarınızda açık olan sekmedeki Gelen Posta Sunucusu kısmında bulunan adresi yazmanız gerekmektedir. Bu da genellikle mail.url.com şeklinde olur. Sonra ise bağlantı noktası kısmına sayfadaki POP3 Portu‘nu yazmanız gerekir. Bu alan genellikle stabil olarak 110 olarak gelir. Güvenlik türünü ilk baştaki SSL/TLS Olan ve Olmayan kısmına göre ayırmıştım. İşte burada benim seçmiş olduğum sağdaki olduğu için Yok seçeneğini seçiyorum. Siz kendinize uygun olanı seçin ve ileriye dokunarak bir sonraki adıma geçin.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-9

Ardından SMTP sunucu ayarlarında ise yine ilgili alanlara göre yapınız ve ileriye dokunarak bir sonraki adıma geçin.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-10

Ardından yazdığınız bilgiler doğru ise bu ekranla karşılaşmanız gerekir. Burada önerdiğim ayarlar aşağıdaki gibidir. İlgili alanları doldurduktan sonra ileriye dokunarak bir sonraki adıma geçin.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-11

Burada ise adınızı ve hesap adınızı belirledikten sonra ileriye dokunarak bir sonraki adıma geçin. Ne kadar çok “ileriye dokunarak bir sonraki adıma geçin.” dedim, değil mi? Adımlar burada sona eriyor.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-12

Artık e-posta hesabınız kayıtlı hesaplar kısmında. Buradan hem e-posta yazabilir hem de gelen e-postalara bakabilirsiniz. Siz girmeseniz de 15 dakikada bir yeni mail gelirse size bildirim gelir. Ama bunun için senkronizasyonunuzun açık olması gerekir. İşte bu kadar.

site-maili-telefonda-nasil-kullanilir-13

Bu arada ilgili adımların hepsini iOS cihazlarda bulunan Gmail ile de yapabilirsiniz ve hesabınıza erişebilirsiniz. Bir sonraki yazılarımda görüşmek üzere.