Qualcomm hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz ay içerisinde yeni nesil mobil yonga seti Snapdragon 820’yi duyurmuştu. Bu yonga seti önümüzdeki dönemde üst seviye akıllı telefonlara güç verecek. Bunun yanında şimdiden sonraki nesil üst seviye mobil yonga seti Snapdragon 830 ile ilgili bilgiler de geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkmıştı.

İlk olarak 10 nm üretim süreciyle üretileceği belirtilen Snapdragon 830 ile ilgili bugün analistlerden yeni bilgiler geldi. Çinli analist Pan Jiutang, Snapdragon 830’un tıpkı Snapdragon 820 gibi çift kanallı yapılandırılacağını ancak farklı olarak 8GB RAM’i destekleyeceğini iddia etti. Bunun yanında belirtilene göre Snapdragon 830, “MSM8998” kod adına sahip olacak.

Yani bu, bu yıl ile birlikte görmeye başladığımız 4GB RAM’li akıllı telefonların pabucunun yakın zamanda 6GB ve 8GB RAM’li akıllı telefonlar tarafından dama atılacağı anlamına geliyor.

Tabii akıllı telefonlarda bu kadar yüksek RAM değerlerine ne kadar ihtiyaç olduğu da ayrı bir tartışma konusu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?