Sony’nin akıllı telefon dünyasından çıkacağı konuşulurken, Japon devinin son dönemde gerçekleştirdiği hamleler tam tersi durumu gösteriyor. Sony önce Tayland’da akıllı telefon üretimi gerçekleştirecek bir fabrika kuracağını duyurdu. Güvenilir kaynaklara göre Sony şimdi de Toshiba’nın sensör birimini satın almaya hazırlanıyor. Hatırlatmak gerekirse; Sony mobil dünyasından çıkacağı yönündeki iddiaları geçtiğimiz gün yalanladı.

İlginizi çekebilir; Sony 20 yıl sonra akıllı telefon fabrikası açıyor

Satın alım işlemine dönecek olursak; Sony sensör üretimi noktasında rakipsiz bir firma. Geçen yılın verilerine göre Sony mobil dünyasındaki üreticilerin %40’ına tedarik sağladı. Japon üretici, Toshiba’nın sensör birimini (sensör pazar payı %2) satın alarak gücüne güç katacaktır. 

*HTC, tepe modeli One M9’de Toshiba üretimi sensör kullandı. 

Asia.nikkei sitesinin iddiasına göre iki üretici satın alım işlemi için şu sıralar görüşme halinde. Anlaşma sağlanırsa 165 milyon dolar karşılığında Toshiba’nın sensör birimi (Japonya’da bulunan üretim tesisi dahil olmak üzere) Sony’nin olacak.

İlginizi çekebilir; Bill Gates artık dünyanın en zengini değil! İşte yeni zengin

Satın alım işlemi sonrası Akıllı telefonlar ve diğer kamera donanımlarında kullanılan görüntüleme ekipmanları üretiminde bir numara olan Sony liderliğini bu alanda perçinleyecektir. Yolsuzluk nedeniyle temmuz ayında CEO’sunu değiştiren ve zor günler geçiren Toshiba ise yeniden yapılanma sürecinde önemli bir hamle gerçekleştirmiş olacak. 

Sony, Toshiba’nın sensör birimini satın almaya hazırlanıyor