Sony bu yıl üç Xperia modeli birden duyurdu. Şirket geçtiğimiz ayın başlarında Xperia Z5, Xperia Z5 Premium ve Xperia Z5 Compact’ı resmen ilan etmişti.  

Telefonlar geçtiğimiz günlerde Türkiye’de henüz olmasa da Avrupa’da satışa sunulmaya başlandı. Xperia Z5 ve Xperia Z5 Compakt’ın kutusundakileri merak edenler için kutu açılışı videoları gelmeye başladı.

Xperia Z5’in özelliklerine bakacak olursak;

Telefonda 5.2 inç Full HD çözünürlüklü ekran, 64 bit sekiz çekirdekli Qualcomm Snapdragon 810 işlemci, 3GB RAM, 32GB dahili depolama, microSD kart desteği, Android 5.1.1 Lollipop, 0.03 saniyede hızla odaklanan ve 5x kayıpsız yakınlaştırma sunan 23MP çözünürlüklü arka kamera, 5MP ön kamera, 2.900mAh kapasiteli pil ve parmak izi sensörü bulunuyor.

Xperia Z5 Compact’ta ise 4,6 inç büyüklüğünde HD çözünürlüklü IPS LCD ekran, 64 bit sekiz çekirdekli Snapdragon 810 işlemci, 2GB RAM, 32GB dahili depolama, microSD kart desteği, hızlı şarj özelliğine sahip ve iki gün kullanım süresi sunan 2.700mAh kapasiteli pil, yapabilen 23MP çözünürlüklü Sony Exmor RS kamera, 5MP ön kamera, parmak izi tarayıcısı ve Android 5.1.1 Lollipop işletim sistemi gibi özellikler mevcut.  

Aşağıda Xperia Z5 ve Xperia Z5 Compact’ın yayınlanan kutu açılımı videolarını izleyebilirsiniz.

 

 

Sonraki sayfalarda Xperi Z5’in en yeni özelliklerini ve görüntülerini inceleyebilirsiniz.

Parmak izi tarayıcı

Parmak izi tarayıcı özelliği birkaç yıldır amiral gemisi telefonlarda kullanılıyor ancak Sony bu özelliğe ilk defa bir amiral gemisinde yer verdi. Telefonun sağ tarafına yerleştirilmiş güç düğmesi ile birlikte parmak izi tarayıcı bulunuyor.

Tümüyle yenilenmiş kamera sensörü

Sony tüketici şikâyetlerini dinlediğini ve amiral gemileri kameralarında uygun düzenlemeleri yaptıklarını belirtiyor. Yeni Exmor sensör 23 megapiksel çözünürlüğe sahip ve Sony’nin yeni yazılım özellikleri ile birlikte geliyor. 0.03 saniyede hızla odaklanan 23MP çözünürlüklü Sony Exmor RS sensör, 4K video kaydı, görüntü kalitesini bozmadan 5x yakınlaştırma, HDR formatında fotoğraf ve video çekimi, fotoğrafta 12800, videoda 4000 ISO değeri özellikleri ile ana kameraya yer verdi.

Buzlu cam kaplama

Xperia Z5’in tasarımı önceki amiral gemilerinden çok uzak olmayabilir ancak, şirket telefonun malzemesinde parlak cam yerine buzlu cam kullanmış. Yani biraz daha az kaygan ve mat.

Sonraki sayfalarda telefona ait görselleri inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia Z5 ve Xperia Z5 Compact kutu açılımı (Video)