Tanıtım videosu; tanıtmak istediğimiz firma, kampanya, ürün, kişi, hizmet vb çalışmalarımız için yapılan video içerik bültenleridir.

Bir şeyi tanıtmak için metin yazılabilir, fotoğraf çekilebilir ya da kolaj bir grafik- imaj çalışması yapılabilir. Bu anlamda, medya planlama çalışmaları içinde tanıtım videosu en çok dikkat çeken içerik üretim biçimlerinden biridir.

Tanıtım videosu, genel anlamda tanıtım filmi çekimi çalışmasına denk tutulmaktadır. Tanıtım filmi çekimi sırasında kamera, ışık ses cihazları gibi teknik araçlar kurgu ve montaj gibi estetik araçlar kullanılmaktadır. Tanıtım filmi çekimi dışında yapılan masaüstü, animasyon çalışmaları da içerik olarak video içerik içine dahil edilebildikleri için tanıtım videosu olarak adlandırılırlar.

Yani tanıtım videosu hem kamera çekimi ile yapılan teknik çalışmayı hem de imaj-grafiklerin birleştirilerek yapıldığı kreatif video çalışmasını içeren bir kavramdır.

Tanıtım Filmi

Tanıtım filmi yaptırmak isteyen bir firma ya da kişi ekseriyetle çekim yapılabilecek bir alana sahip olması gerekmektedir. Üretim merkezi ya da üretim alanları bulunan bir firmanın müşterilerine bu üretim yerlerinin önemli özelliklerini göstermek zorunluluğu vardır.

Üretim alanlarına sahip olmayan bir firma ya da kişi ise kampanya, ürün ya da hizmetini animasyon, infografik gibi video çalışmaları ile göstermelidir. Çekim yapılacak bir yer olmayınca, doğal olarak firmaya ait fotoğraf- ya da imaj çalışmalarının yaratıcı bir şekilde kullanılması daha mantıklı olacaktır.

Tanıtım filmi bir firma, kişi ya da hizmeti anlatmak için en kestirme yoldur. Hangi şekilde yapılırsa yapılsın, bir cep telefonu ile çekilen bir video çalışması bile metin yazım çalışmasından daha değerli ve ilgi çekici olacaktır. Bu yüzden bir firmanın tanıtım filmi onun pazarlama profiline göre doğru ve düzgün yapılmalı, firmanın ürettiği bir ürüne uyguladığı hassasiyet kadar üstüne düşülen bir pazarlama aracı olarak değer görmelidir.

Tanıtım Filmi Çekimi Yapan Firmalar

Tanıtım videosu ya da tanıtım filmi çekimi yapan firmaların öncelikli olarak uzun süreli sektörel bir tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Herhangi bir video çekerken o videoyu çektiğimiz içeriğe göre film kurgusunu belirleriz. Klip çekimi ve kısa film çekimi bu yüzden birbirinden farklı çekim tarzlarına sahiptir.

Bu anlamda meyfilm 10 senelik sektör tecrübesiyle sizlere tanıtım filmi çekimi ve tanıtım videosu konularında yardımcı olacaktır.