Tarla İlaçlayan Drone!

Drone’lar dünya çapında sıkça kullanılmaya başlandı. Neredeyse her sektörde her iş platformunda Drone kullanımını görüyoruz. Dünyanın en ünlü drone üreticisi olarak bilinen DJI, farklı amaçlarda kullanılmak üzere drone geliştirmeye devam ediyor. Ortaya yeni çıkan bir fikir ile Drone tarım sektöründe kullanılacak.

DJI firmasının ürettiği MG-1 suya dayanıklı, toz geçirmez ve tarım için geliştirilmiş bir Drone olarak karşımıza çıkıyor. Bu Drone anti-korozif maddelere karşı da dirençli. Ayrıca DJI’nın bu Drone’u manuel püskürtmeye oranla 40 kat daha verimli.

Yeni geliştirilen bu tür Drone’ların 10 kilograma kadar yük taşıyabileceği belirtildi. MG-1 tarım arazilerine püskürtme yapacak ve farklı tarım alanlarında kullanılabilecek. Örneğin tarım sektöründe tarla ilaçlanması için de kullanılacak. Bu sayede kırsalda yaşayan ve tarımla uğraşan insanlar ilaçlama uçakları yerine bu Drone’ları kullanılarak daha az maliyetle tarlalarını ilaçlayabilecekler.

Akıllı Telefonunuz da Artık Uçabilecek!

Akıllı telefonların iki boyutla sabit kalması, sadece zemin düzeyine sınırlı olması PhoneDrone Ethos yapımcılarına yetersiz gelmiş olacak ki, akıllı telefonları üçüncü boyuta taşıyan bu mini drone yapımına karar vermişler.

iOS ya da Android cihazımıza kanatlar, pervaneler kazandırarak, otonom çevre kamerası özelliği sağlayan Ethos, çok kolay ve cihazlarla uyumlu kullanımı ucuz olarak sağlıyor. Böylece ister değişik videolar çekebilecek, isterseniz kimsenin yakalayamayacağı açılardan görüntüleri fotoğraflayabileceksiniz.

PhoneDrone Ethos özellikleri

Drone yüksek masrafları özellikle sensörleri ve işlemcisi yüzünden yükselirken, PhoneDrone Ethos burada telefondan yararlandığı için masrafı çok düşük. Kolayca taşınabilme, iOS, Android, hatta Apple Watch ile uyumluluk, etrafınızda uçarak üç boyutlu fotoğraf ve video çekimi, herhangi bir USB kaynağından şarj olabilme, pil değiştirip uçuş süresini uzatabilme ve kamera aynası özelliğiyle açılı çekimler yapma imkanı bu cihazla bizleri bekliyor.

:: Ailenizin Robot Dostu: Alpha 2!

Tam boyutlu bir hava aracından ödünç alınan tekniklerle geliştirilen cihaz, ana sistemlerin hata alması durumunda yardımcı sistemleri devreye sokup, aynı bir uçaktaki gibi cihazı sağlam bir şekilde size ulaştırıyor. Telefonunun başına bir şey geleceğini düşünenler için ise drone içerisine özel bir sistem de yapılmış. Titremeye ve sallantıya karşı olup çekim kalitesini artıran neopren koruma kılıfı, aynı zamanda yüksek çarpışma koruması sağlayarak telefona zarar gelmesini engelliyor. Hatta su geçirmez kılıfları bile bünyesinde barındırabiliyor.

API ile piyasaya imkanlar sunmak

Geliştiriciler uygulamalarının kullanıcılar ile daha da yükselebileceği ve sınırsız imkanlara yelken açabileceği görüşündeler. Bu yüzden PhoneDrone Controller API, piyasaya yani özgür geliştiricilere de sunuluyor. Böylece isteyenler kendi uygulamalarıyla uyumlu olarak Ethos desteği sağlayabilir ya da tamamen kendi özel uygulamalarını geliştirebilirler.

Cihazın fiziksel özelliklerine baktığımız zaman 267 x 231 x 56 mm boylarında, 350 gram ağırlığı olduğunu görüyoruz. 15-20 dakika uçuş süresi ile 55 km/s hızlarına çıkabilen drone, 200 grama kadar da yük taşıyabiliyor.

İster tek cihaz ister iki cihaz şeklinde kullanım yapılabiliyor. Tek cihaz kullanımda telefonu Ethos’a yerleştirmeden önce haritada gideceği rotayı çiziyor, sonrasında uçmasını istediğimiz yüksekliği, süreyi ve yapmasını istediğimiz etkinliği seçiyoruz. Sonrasında drone kalkıp uçuyor ve işi bittiğinde iste geri dönüyor.

“Beni takip et” özelliği kullanmak isteniliyor ise iki cihaza ihtiyaç duyuluyor. Daha önceden WiFi ile birleştirilmiş iki cihazdan biri yol gösterici olarak belirleniyor. Diğer telefon ise Ethos’a takıldıktan sonra, GPS yardımıyla uçan drone her daim yol gösterici cihazımızı takip ediyor.

www.shiftdelete.net