Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nun sekizincisi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Çanakkale’de gerçekleştirildi.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, uluslararası alanda düzenlenen sempozyumlara da destek vermeye devam ediyor. TİKA’nın destekleriyle Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nun sekizincisi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Çanakkale’de gerçekleştirildi. Sempozyumun açılışı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezi’nde yapıldı. Sempozyuma 36 yurt dışından, 147 Türkiye’nin farklı üniversitelerinden olmak üzere toplam 183 bilim insanı katıldı. 30 ayrı oturumda 156 bildirinin sunulduğu sempozyuma Tataristan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Doğu Türkistan, Kırım, Afganistan, Makedonya, Arnavutluk, Ürdün, Kosova, Mısır ve Türkmenistan’dan bilim insanları katıldı.

Bilimsel program dışında ayrıca sosyal program içerisinde çeşitli etkinliklerin de gerçekleştirildiği programda Gelibolu Yarımadası’na düzenlenen gezi ile yerli ve yabancı katılımcılara Çanakkale Zaferi ile ilgili bilgiler verildi. – ANKARA