TÜBİTAK’tan yapılan yazılı açıklamada, BİLGEM’de başlatılan proje kapsamında, mikroçip konusunda ulusal ve uluslararası paydaşlarla işbirliği yapılacağı ve tüm ülkeyi kapsayacak bir eğitim, tasarım, geliştirme, test, üretim ve bilinçlendirme faaliyeti başlayacağı belirtildi.

Projeyle temel olarak bölgedeki üniversite ve firmalara mikroçip tasarım desteği için merkezi bir organizasyonun oluşturulmak istendiği belirtilen açıklamada, “Proje faaliyetleri kapsamına tüm devre tasarım eğitim programları düzenlenmesi, tüm devre tasarımında kullanılan CAD araçları için gerekli yazılım ve lisansların sağlanması, ulusal ve uluslararası işbirliklerin kurulması girmektedir” ifadesini kullanıldı.

Açıklamada, TÜTEL Projesi’nin bölgesel ve ulusal kalkınma açısından da büyük bir adım olacağı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“TÜTEL ile Türkiye’ye önemli bir know-how kazandırılması ve ülkemizdeki tüm paydaşların yararlanabileceği bir ekosistem kurulması hedeflenmektedir. Bu projeyle, Türkiye’de sadece TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde bulunan Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı, sanayiye de hizmet vermeye başlayacak. Böylece, Doğu Marmara Bölgesi’nde elektronik alanında faaliyet gösteren üniversiteler ve firmalar da ekosistemin bir parçası olacaktır. TÜTEL, uluslararası camiada faaliyet gösteren muadilleri ile etkileşime açık bir laboratuvar olacak. Böylece, ekosistemdeki tüm paydaşlara eğitim, tasarım, geliştirme, test, üretim ve farkındalık hizmetleri sunulacak ve ülkemizin mikroelektronik konusunda teknolojik bağımsızlığa kavuşması sağlanacaktır.”