İnternetteki en iyi ücretsiz ikon kaynağıyla tanışın, flaticon!

flaticon, tabanında 83,000’den fazla ücretsiz vektör ikon barındıran bir ikon servisidir. 1,150’den fazla ikon paketi, her ay eklenen 4,000’den fazla ikonuyla sektöründe lider bir girişimdir. Üstelik bu saydıklarımın hepsi ücretsiz ikon! İncelediğim kadarıyla sistemdeki ikonları indirirken size kolaylık sağlayan adımları da mevcut. Dilerseniz tanıtıma başlayayım. Siteye giriş yaptığınızda önünüze aşağıdaki gibi bir karşılama ekranı çıkmakta. Tabi ben kayıtlı bir kullanıcı olduğum için sağ üst köşede gördüğünüz gibi hesap bilgilerim gözükmekte.

Ücretsiz İkon Kaynağı - flaticon

Ücretsiz İkon Kaynağı – flaticon

 

3 farklı seçenek ile karşınıza yukarıdaki ekran geliyor. Seçenekler dışında dilerseniz dilediğiniz ikonun İngilizce halini yazarak arama ikon arama işlemi yapabilirsiniz ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

İlk sekmemiz olan “Free vector icons” yani “Ücretsiz vektör ikonları” seçeniğin altında bulunan Top icons‘a tıklayarak en çok indirilen ikonları görüntüleyebilirsiniz.

Ücretsiz vektör ikonları

Ücretsiz vektör ikonları

 

Örneğin sağ alt köşede bulunan domain ikonuna(www) tıkladığımızda önümüze çıkan ekranda bir çok seçenek bulunmakta. Bu ikonu dilerseniz PNG, SVG, EPS, BASE 64 yada PSD dosyası olarak indirebilirsiniz yada İkonlarım kısmına ekleyebilirsiniz. Üstelik PNG veya BASE 64 olarak indirirken ikonun rengini ve boyutunu aynı anda seçebilirsiniz. Ve bunlar tamamen ücretsiz. Mükemmel değil mi? Bence mükemmel. 🙂

Renk ve boyut seçerek ikon indirme

Renk ve boyut seçerek ikon indirme

 

Aşağıda da ikonun inmiş halini görebilirsiniz.

512x512 boyutunda ve #0fb5de renginde domain ikonu

512×512 boyutunda ve #0fb5de renginde domain ikonu

 

İkinci sekmemiz olan “Applications” yani “Uygulamalar” ile ise sitenin Photoshop, Illustrator ve After Effects için olan eklentilerine ulaşabilirsiniz. Ücretsiz sürümüyle her sayfada en çok 10 ikon kullanabilirsiniz, ikonların sahiplerine link verirsiniz ve sitedeki koleksiyonlarınıza ulaşamazsınız.

Uygulamalar

Uygulamalar

 

Buradan eklentinin videosunu izleyebilirsiniz.

 

Son sekmemiz olan “Icon fonts” yani “İkon fontları” ile internet sitelerinde kullanmak üzere font paketleri kullanabilirsiniz. İkon fontları ile kelime kullanmak yerine ikonları kullanarak daha güzel bir etki yaratabilirsiniz. Örneğin aşağıda gördüğünüz gibi.

İkon fontları

İkon fontları

 

TURN TEXT INTO IMAGE” yani “YAZIYI RESME DÖNÜŞTÜR“demek yerine ikon fontları kullanarak daha güzel bir etki yaratmıştır.

Logolarınızda, sitelerinizde veya herhangi bir çalışmanızda kullanmak üzere seçebileceğiniz en iyi kaynak olan flaticon ile ücretsiz ikon kaynağına ulaşabilirsiniz. Hemen buraya veya makalenin en üzerinde bulunan Kaynak bağlantısıyla siz de bu ücretsiz kaynağa ulaşabilirsiniz.

Konu hakkındaki görüşlerinizi yorum ile belirtmeyi unutmayın, bir sonraki makalemde görüşmek üzere, internette iyi sörfler!