Yeni bir sorunsal ve yeni bir çözümle tekrar karşınızdayım. Bugün öğrenci arkadaşlar için üniversitede ortaya çıkan uygun evi bulma sorunsalını ele alacağım.

Çoğu üniversitenin kayıt aşaması tamamlandı. Kayıttan sonra da güzel bir sorunsal ortaya çıkıyor: Nerede kalacağım? Çoğu öğrencinin ilk başta tercihi yurtlardan yana olsa da bunun altında yatan temel sebep biriyle eve çıkmadan önce onu tanıması ve uyuşup uyuşamayacağını anlamak istemesidir. Geçen sene kayıttan sonra ben de aynı şekilde yurtta kalmıştım fakat şuan kaldığım ev arkadaşımla tanışmamla birlikte beraber eve çıkarsak bir sorun olmayacağını anlamam gerekiyordu. Bireysel olarak bir evde kirada kalınacak olsa bile -ki bu bir öğrenci için zor bir şey olabiliyor- bunun da belirli süreçleri oluyor. Uygun evi bulma, kampüse yakınlık, evin eşya durumu derken uzayıp gidiyor.

Bir kaç arkadaşımın bu konuda benden fikir istemesi sonrasında bir kaç araştırma yaptım ve bilinenin dışında bir yer buldum. Zingat.com u incelerken diğer sistemlerin yanı sıra baya bir artıyla karşılaştım. Şimdi bu artıları sayarak bu sorunsalı ne kadar kolay bir şekilde çözüme ulaştırdığımı sizlerle de paylaşayım.

Öncelikle Zingat’a girdiğimizde bizi hoş bir anasayfa karşılıyor. İlk gördüğümüz arama çubuğuyla kolay bir arama yapılabilirken, ben detaylı bir ama için üst kısımdaki kiralık alt sayfasıyla detaylı bir şekilde devam etmekten yanayım.

Kiralık sayfasına girdikten sonra ise detaylı bir arama yapmak için gerekli olan her şey mevcut. Ben şimdi size yaşadığım şehir üzerinden örnekler vererek devam edeceğim.

Gördüğünüz gibi il, ilçe ve mahalle seçiminden sonra fiyat ve oda sayısıyla birlikte metrekare de seçerek tam olarak aranılan bir şeye ulaşmak mümkün oluyor. Ve bu olayları sadece kira için de sınırlamamak gerek. Bir ev satın alıp onu yatırım aracı olarak da kullanmayı düşünüyorsanız ve bu olayı kredi aracılığıyla yapmak istiyorsanız onun için de apayrı bir sistem hazırlamışlar.

Sistem görmüş olduğum diğer sistemlere göre daha kolay ve gayet alternatif bir sistem. Umarım bu yazımda da birlikte öğrenci arkadaşlara yardımcı olabilecek kadar bilgi paylaşmışımdır. Bu sorunsal konsepti ile birlikte daha bir çok konuda size yardımcı olmaya devam edeceğim. Görüşmek üzere, sağlıcakla!