Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez öğesi üç boyutlu görüntüler gerçek hayata taşınıyor. Yöntemin adı bilgisayarlar tarafından simüle edilen ortamlar yani sanal gerçeklik. Artık bir tıp öğrencisi ameliyattaymış gibi bir itfaiye eri ise yangın yerindeymiş gibi 3 boyutlu gerçek görüntülerle eğitim alacak. E-öğrenme şirketi Enocta’nın CEO’su Ahmet Hançer, “Bir tıp öğrencisi kalple ilgili eğitimini artırılmış gerçeklik de denilen sanal gerçeklik uygulamasıyla 3 boyutlu görüntüler aracılığıyla daha verimli bir şekilde alabilecek. Yine bir itfaiyede eğitim yangın ortamı canlandırılarak 3 boyutlu gözlükler aracılığıyla online verilebilecek. Bu uygulamaları yapmaya başladık” dedi. Sanal gerçeklik uygulamalarını e-learning (uzaktan öğrenme) ile entegre edeceklerini de dile getiren Hançer, firmaların uzak şehirlerde görev yapan personellerine online olarak yine 3 boyutlu gözlükler ve artırılmış gerçeklik modeliyle eğitim vermeye başlayacaklarını ifade etti.

Fırsat eşitliği sağlıyor

Uzaktan eğitimin fırsat eşitliği sağladığını, bu açıdan KOBİ’lerin de bu modeli çok tercih ettiklerini vurgulayan Enocta Genel Müdürü Tijen Armağan ise, artırılmış sanal gerçeklikle ilgili yeni projeler tasarladıklarını anlattı. Armağan şunları söyledi: “Hastanelerde sağlık odaları hayal ediyoruz. Artırılmış gerçeklikle randevu saatinin gelmesini bekleyen hastalara sağlıkla ilgili bilgilerin verildiği 3 boyutlu ortamlar tasarlıyoruz.”

Teknoloji firmasına dönüştük

Gelişen teknolojiyle birlikte bir e-learning firması olmaktan çıkıp bir teknoloji firmasına dönüştüklerini belirten Armağan, “Bugüne kadar 500’e yakın firma, kamu kurumu ve üniversiteye e-öğrenme, eğitim ve gelişim hizmeti verdik. Yeni öğretim yöntemlerini ve yeni teknolojileri de bizim vazgeçilmezimiz. Dolayısıyla bu tarz teknolojileri takip edip mevcut sistemlerimizi buna entegre ediyoruz” dedi.

Kaynak: Sabah