Gelişen teknoloji ve artan mobil cihaz kullanıcılarının sayısı ile birlikte kablosuz internet bağlantısı WiFi iyice hayatımıza girdi. WiFi’nin birçok yararı var, ama görünüşe göre bazı insanlar üzerinde ise zararlı bir etkisi bulunuyor. Jenny Fry isimli genç kız da bu kişilerden biriydi.

İddiaya göre Jenny Fry’da şiddetli baş ağrısı, yorgunluk ve tuvalete çıkma sorunlarına sebep olan EHS (Electro-hypersensitivity/Elektromanyetiğe aşırı duyarlılık) sendromu vardı. Ne yazık ki 11 Haziran’da genç kızın cansız bedeni evlerinin yakınında bir ağaçta asılı halde bulundu.

Jenny’nin ailesi kızlarının gösterdiği belirtilerin kablosuz internet bağlantısına olan alerjisinden kaynaklandığını ileri sürüyor. Genç kızın annesi, Jenny’nin ilk belirtilerinin 2012’de başladığını, evdeki WiFi’yi kaldırmalarına rağmen okuldaki ve bazı alanlardaki bağlantıdan dolayı hastalığın devam ettiğini söyledi. Anlaşılan okulla Jenny için okulla yapılan görüşmelerden pek olumlu sonuç alınamamış.

Genç kızın ailesi artık kreşlerde ve okullarda WiFi’nin kaldırılması ve EHS konusunda düzgün bir araştırılma yapılması için kampanyada yer alıyor. Jenny’nin annesi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “WiFi’nin tehlikelerini vurgulamak için kampanyaya devam etmek niyetindeyim. Teknolojiye karşı değilim, fakat bazı çocukların WiFi’ye duyarlı olduğunu biliyorum. Okulların bu konuda dikkatli olmasını ve kullanım konusunda farkında olmasını istiyorum.” dedi. Oxfordshire Hakimi Darren Salter, yeterli kanıtın olmadığı kararına vardı. Jenny’nin EHS olduğuna dair tıbbi kanıtların bulunamadığı söyleniyor. Sizin bu konuyla ilgili yorumunuz nedir?