Apple, kısa bir süre önce iMac serisini yeniledi. Deniz Ergürel 4K ekran özelliğine sahip 21.5 inç modelini denedi.

İşte Deniz Ergürel’in izlenimleri:

Yakın dönem bilgisayar tarihinde iMac serisinin yeri her zaman ayrı olmuştur. Monitör ve bilgisayar kasasını birleştiren özel bir tasarıma sahip olan bu seri, ardından gelen birçok bilgisayar modelini etkiledi. Kullanım kolaylığı ise bir diğer önemli özelliğiydi. İlki 1998 yılında piyasaya çıkan iMac’i kullanmak için elektrik fişine bağlamak ve internete girmek yeterliydi. Zamanla 5 mm gibi inanması güç bir ekran inceliğine kavuşan iMac serisi, sıra dışı görünümü sayesinde bilgisayar olmanın çok ötesine geçti. Alüminyum ve camın muhteşem uyumuna sahip bir endüstriyel tasarım ikonu olarak adlandırılabilir.

Geçtiğimiz ay güncellenen yeni iMac serisi, iyi yanlarını korumakla birlikte artık 4K ekran çözünürlüğüne sahip. Etkileyici bir ekran kalitesine sahip olan bu cihazı birkaç haftalığına denedim.

Fotoğraf ve video sanatçıları için geliştirilmiş

Normalde 4K ekranlar 3840×2160 çözünürlük sunarken, 4K iMac’te bu oran 4096×2304’e yükseltilmiş. Böylece 27 inç ekrana denk masaüstü çalışma alanına sahip oluyorsunuz. Önceki seriden yüzde 25 geniş renk seçeneğinin sunulduğu ekranda kırmızı, yeşil ve mavi renkler daha canlı. Bu açıdan özellikle fotoğraf ve video sanatçılarının dikkatini çekecektir.

Yatay, dikey veya çapraz farklı açılardan ekrana baksanız bile renk bozulması görmüyorsunuz. 4K iMac ekranın ne kadar etkileyici bir sonuç verdiğini görmek isteyenlere, bir Apple mağazasına veya yetkili satıcısına gidip YouTube’dan 4K video izlemelerini tavsiye ederim. Örneğin NASA’nın Thermonuclear Art adlı videosu oldukça etkileyici. (https://youtu.be/6tmbeLTHC_0)

Fusion Drive veya Flash Depolama alanını tercih edin

21.5 inç 4K iMac’le gelen beşinci nesil Intel Core işlemci performans açısından birçok kullanıcıyı memnun edecektir. Fakat aynı şeyi 5,400 rpm Serial ATA sabit sürücü için söylemek pek mümkün değil. Bilgisayardaki dosya sayısı arttıkça giderek ağırlaşan bu disk kullanıcıların başını ağrıtabilir. 4K iMac satın almak isteyenlere en azından 1TB Fusion Drive sabit diski tercih etmelerini öneririm. 800 TL’lik ekstra maliyeti karşılayabilecek olanlar ise 256 GB flash depolama seçeneğine yönelmeli. İlk başta bu önemli bir maliyet olsa da uzun vadede performans açısından memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Klavye ve faresi şarj ediliyor

Retina ekranlı yeni iMac serisinin önemli bir diğer özelliği de yenilenen klavye ve faresi. Magic Keyboard adlı klavye tasarım olarak öncekinden daha az yer kaplıyor ve daha köşeli bir yapıya sahip. Klavye tuşları daha yumuşak ve tok. Bununla birlikte dahili bataryası sayesinde ayda bir şarj etmek yeterli. Ayrıca pil kullanmaya gerek yok. Magic Mouse 2 adlı farenin de artık dahili bataryası var. Lightning girişi üzerinden şarj ediliyor. Fakat şarj ederken fareyi kullanmak maalesef mümkün değil. İki saatlik şarj bir aydan fazla kullanım için yeterli.

Sonuç olarak yeni nesil 21.5 inç 4K iMac serisi göz alıcı ekran kalitesiyle dikkat çeken bir cihaz. Özellikle fotoğraf ve video ile ilgilenenler için harika bir deneyim sunuyor. Günlük basit işlemler için masaüstü bilgisayar arayanlar ise daha ekonomik çözümlere yönelmeli.

Eğer bu modeli almaya niyetliyseniz en azından 1 TB Fusion Drive disk ya da en iyisi 256 GB flash depolama seçeneğini tercih etmenizi öneririm. En düşük fiyatta gelen 5400 rpm sabit disk uzun vadede ağır ve gürültülü bir seçenek. 256 GB flash depolama alanı bana yetmez diyenler USB 3.0 harici depolama cihazları kullanarak bu eksikliği giderebilir. Sabit disk seçeneği bütçenize ve beklentilerinize göre tartışılabilir ama bilgisayar dünyasındaki en elegant masaüstü bilgisayarlarından birisini kullanacağınızdan her şekilde emin olabilirsiniz

Zaman